Uus 3D-mudel lubab arvata, et Yellowstone’i supervulkaani all magmakambris on kaks korda rohkem sulakivi, kui seni arvati.

- © Clément Bardot / Wikimedia Commons
USAs Wyomingi osariigis asub uinunud Yellowstone’i supervulkaan. Viimati purskas see 640 000 aastat tagasi. Vulkaan paikneb üsna hõredasti asustatud paigas, aga on siiski oletatud, et kui see peaks ühel päeval taas purskama hakkama, hukkuks otseselt purskega kaasnevate laavavoolude, lõõmpilvede ja muu säärase tõttu ligikaudu 90 000 inimest. Palju kahju saaksid ka kaugemad piirkonnad, sest purskega kaasneks kolme kilomeetri kõrgune tuhapilv. See leviks prognooside järgi 1600 ruutkilomeetrile, varjates niiviisi päikesevalgust ja jahutades tervet planeeti. Ehkki praegu pole ühtegi märki, mis viitaks vulkaani peatsele purskele, on Yellowstone ikkagi üks maailma hoolsamini valvatavaid supervulkaane.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Yellowstone’i supervulkaani viimase, 631 000 aastat tagasi toimunud purske lugu paistab olevat keerulisem, kui seni arvati.
Kuidas toimuks Yellowstone’i all oleva supervulkaani purse ning millised oleksid selle tagajärjed USAle ja ülejäänud maailmale?
Geoloogid on viimase tosina aastaga registreerinud Californias Long Valley kaldeera piirkonnas üle 2000 maavärina.
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.