• 12.04.25, 16:14

Hapendamine kinkis inimesele suure aju

Paar miljonit aastat tagasi hakkas inimese aju suurenema erakordse hooga. See nõudis tohutul hulgal energiat. Kust need vajalikud kalorid pärinesid? Siiani on teadlased arvanud, et vastus peitub küpsetatud lihas, kuid uus teooria pakub hoopis teistsuguse seletuse: aju kasvule võisid anda tõuke hapendatud-kääritatud puu- ja köögiviljad.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Aju nõuab tohutult palju energiat. Iga kord, kui sa sööd, kulub 20 protsenti omastatavast energiast selleks, et hoida töös aju. Seda hoolimata asjaolust, et aju moodustab sinu kehamassist kaks protsenti.

Seotud lood

Lood
  • 01.02.20, 15:17
Uued tehislikud olendid ja tehismõistus ohustavad inimliigi staatust
Ükski teine liik pole Maale jätnud nii suurt jälge kui inimene. Oleme vallutanud kõik mandrid ja praegu on meid üle kaheksa miljardi. Teadlastel on keeruline tuua välja üht konkreetset omadust, mis on teinud meid valitsevaks liigiks.
Lood
  • 16.11.23, 05:00
Ajuülesvõte muutub 64 miljonit korda üksikasjalikumaks
Nelikümmend aastat kestnud arendustöö on muutnud võimalikuks selle, et hiirte aju skannimisel saab aegade suurima eraldusvõimega pilte.
Lood
  • 18.01.18, 13:02
Purihammas kõigutab inimese päritolu teooriat
Kas Aafrikast või Euroopast? Uued 7,2 miljoni aasta vanuse hamba uuringud tekitavad segadust küsimuses, kust inimene pärineb.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele