• 11.05.25, 20:25

NASA jäädvustas eriti võimsa päikesepurske

Päike on oma tsüklilise aktiivsuse maksimumis, mistõttu esineb rohkem tugevaid päikesepurskeid. 2024. aasta sügisel saadi pildile üks läbi aegade intensiivseimaid päikesepurskeid.
NASA jäädvustas eriti võimsa päikesepurske
  • Foto: Lia Koltyrina/Shutterstock
Ööl vastu 1. oktoobrit 2024 registreeris NASA Solar Dynamics Observatory, mis hoiab kogu aeg Päikesel silma peal, tugeva purske. Satelliit jäädvustas pildi päikesepurskest, mis oli NASA andmeil üks viimase 30 aasta võimsaimaid. Paar päeva hiljem järgnes sellele teine, mis osutus 2024. aasta võimsaimaks. Kuigi meile, inimestele, ei kujutanud purske tagajärjed otsest ohtu, võivad tugevad päikesetormid üldiselt häirida elektrivõrke, GPS-süsteeme ja side­­signaale. Tavaliselt järgib Päike 11aastast tsüklit, mille jooksul päikese­plekkide või -laikude arv suureneb seda­mööda, kuidas läheneb aktiivsuse maksimum. Päikese­plekid on aktiivsed Päikese pinnal olevad piirkonnad, kus on eriti tugevad ja eba­stabiilsed magnet­väljad. Seal vallanduvad magnetilise energia vabanemisel võimsad päikesepursked.

Seotud lood

Lood
  • 28.09.23, 06:46
Päikese jõud päästab keskkonna: uudsed päikesepaneelid muutuvad üha paremaks
Pooleteise tunniga jõuab Maale Päikeselt rohkem energiat, kui terve inimkond jõuab aasta jooksul tarbida. Tänu tehnilistele läbimurretele oleme valmis seda palju paremini kasutama. Päikeseelemendid on muutumas nii odavateks ja paindlikeks, et ekspertidel pole enam kahtlustki: päikeseenergia on meie trumpkaart teel keskkonna­sõbralikuma tuleviku poole.
Lood
  • 02.10.24, 19:30
Ühe meile lähema tähe juurest avastati väike planeet
Maast kauguse mõttes neljas täht on punane kääbus, mida tuntakse Barnardi tähena. See asub meist vaid 5,96 valgusaasta kaugusel, mis on kosmilises kontekstis praktiliselt siinsamas. Tähe ümbert orbiidilt on leitud väike planeet.
Lood
  • 01.01.22, 14:43
James Webbi teleskoop asub lõpuks tööpostile
Pärast 14 aastat kestnud viivitusi on NASA maailma suurima teleskoobi orbiidile saatmiseks viimaks valmis. Meist 1,5 miljoni kilomeetri kaugusel asuvas vaatluskohas uuritakse kosmose­teleskoobiga universumi objekte, mida me pole varem näinud. Esmalt peab see aga pärale jõudma ning end seal nagu liblikas lilleõiel lahti laotama.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele