• 13.05.25, 20:27

Kauge planeet annab võimaluse heita pilgu Maa tulevikku

Umbes viie miljardi aasta pärast võib Päike Maa alla neelata. Hiljuti avastatud planeet võib meile aimu anda, mis juhtub siis, kui Maa ellu jääb.
Kauge planeet annab võimaluse heita pilgu Maa tulevikku
  • Foto: Nazarii_Neshcherenskyi
Astronoomid on teinud erakordse avastuse: 4000 valgusaasta kaugusel asub Maa-sarnane kiviplaneet KMT-2020-BLG-0414. Teadlastel on nüüd haruldane võimalus saada aimu, milline võib Maa välja näha miljardite aastate pärast. Avastatud planeet tiirleb nimelt valge kääbuse ehk sellise tähe jäänuste ümber, mis kunagi on olnud meie Päikese sarnase massiga. Kaheksa miljardi aasta pärast, kui meie Päikesest on saanud valge kääbus, võib ka Maad ees oodata samalaadne tulevik nagu nüüd avastatud planeedil.
Erinevalt gaasihiiglastest, nagu Jupiter ja Saturn, on see planeet kivise koostisega ning tahke. Avastuse teeb erakordseks just nimelt see asjaolu, et see tiirleb ümber valge kääbuse.
Kui Päikese tuumas saab vesinik otsa ja tuumasüntees praegusel viisil lõpeb, siis kuumeneb tuum ja täht paisub umbes viie miljardi aasta pärast punaseks hiiuks, mille südames liituvad heeliumituumad hapniku- ja süsinikutuumadeks. Punane hiid neelab alla Merkuuri ja Veenuse ning võib-olla ka Maa ja Marsi. Seejärel muutub hiid eba­stabiilseks, heidab väliskihid minema ning järele jääb jääksoojust kiirgav valge kääbus.
Kui Maa punase hiiu alla neelamisest imekombel pääseb, võib meie kodune sinine planeet liikuda esiti Päikesesüsteemi kaugemaisse piirkonnisse ning lõpuks sattuda taas orbiidile ümber valge kääbuse, nagu KMT-2020-BLG-0414. Maa oleks sellisel juhul samamoodi nagu hiljuti avastatud planeet külm ja elamiskõlbmatu kiviplaneet.
Berkeley California ülikooli astronoomi ja uuringu juhtiva autori Keming Zhangi sõnul tuletab see avastus meelde, kuivõrd habras on meie Maa.
„Praegu puudub meil selge ettekujutus, kas Maa võiks punase hiidpäikese lõugade vahelt pääseda,“ ütleb Zhang pressiteates.
Kauge planeedi avastamine annab niisiis pisut lootust, et Maa jääb ellu ka kauges tulevikus. Mis saab inimkonnast, pole aga teada. Astronoomid oletavad, et ehk asub inimkond tulevikus elama mujale, näiteks Jupiteri kuule Europale või Saturni kuule Enceladusele.
„Kui Päike muutub punaseks hiiuks, nihkub elu soosiv tsoon Jupiteri ja Saturni orbiidi poole ning paljud nende jäised kuud muutuvad veerikasteks maailmadeks,“ selgitab Keming Zhang.
Kas inimkond suudab niisuguse uue kosmilise reaalsusega kohaneda, on raske ennustada.

Seotud lood

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele