
- Foto: ToffeePhoto/Shutterstock
Enamik inimesi on vahel ärganud natuke enne seda, kui äratuskell heliseb. Osa selgitusest peitub keha ööpäevarütmis, mida reguleerivad igapäevased harjumused. See nähtus esineb sageli ka tavatutel hetkedel, näiteks võid sa silmad lahti lüüa vahetult enne seda, kui pead ärkama kell 4 hommikul, et lennukile minna. See ei ole aga kellelgi tavaline ärkamiskellaaeg. See tähendab, et siin peavad mängus olema mingid muud protsessid.
Me ärkame, sest suureneb keha stressihormooni kortisooli sisaldus. Kortisooli nõristumist stimuleerib ajuripatsis sünteesitav hormoon ACTH. Teadlased uurisid 15 osalejaga katses, kuidas mõjutab nende hormoonide sünteesi äratuse ootamine. Katseisikud jaotati kolme rühma: esimesele rühmale öeldi, et nad äratatakse kell 6.00; teisele, et nende äratus on kell 9.00; ning kolmandale, et nad äratatakse kell 9.00, kuid tegelikult äratati nad kell 6.00.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ebameeldivad unenäod, ükskõik kas sisult tüütud või suisa õudukad, võivad esile kutsuda ärevust ja põhjustada tõsiseid unehäireid. Halba unenägu võib aga kasutada ka äratuskellana, mis hoiatab tulevikus avalduda võivate ajuvaevuste eest.
Kõik imetajad peavad magama. Und vajavad linnud ja kaladki. Omal moel lasevad silma looja ka putukad ja ussid ning isegi ajuta meduusid tarduvad puhkeolekusse. Teadlased uurivad ka kõige primitiivsemaid loomi, et leida vastus küsimusele, miks me veedame kolmandiku oma elust teadvuseta olekus. Kuidas uni tekkis ja kas kõigil olendeil on vaja magada?
Sinu sisemise kella rike pole naljaasi – see suurendab hommikust rabanduse riski, pärsib ravimite toimet ja võib muuta õhtuse suupiste suisa eluohtlikuks.
Viasat History on nagu pilet ajarännule, kus kohtad põnevaid ajaloolisi lugusid ja ekspertide arvamusi. Sul on parim istekoht, et näha pöördelisi hetki ajaloos ja inimesi, kes on minevikku kujundanud. Viasat History telekanal on saadaval enamiku Eesti teleoperaatorite pakettides.