• 02.07.25, 19:46

Tuttuus satelliit parandab ka Eesti ilmaprognooside taset

Keskkonnagentuur teatas, et satelliit MTG-S1, mis on äsja orbiidile ümber Maa saadetud, viib Euroopa ilmaennustuse ja õhuseire uuele tasemele.
Uue satelliidi viis 1. juulil USA-st Floridast Kennedy kosmosekeskusest orbiidile SpaceX-i kanderakett Falcon9.
  • Uue satelliidi viis 1. juulil USA-st Floridast Kennedy kosmosekeskusest orbiidile SpaceX-i kanderakett Falcon9.
  • Foto: Charles Briggs
Satelliidi Meteosat Third Generation Sounder 1 (MTG-S1) pardal on kaks teadusmissiooni: Meteosati sondeerimisinstrument (IRS) ja Copernicus Sentinel-4 seade (UVN), mis kuuluvad vastavalt EUMETSATi ja Euroopa Komisjoni programmide alla. Ühe satelliidiga viidi orbiidile korraga kaks erinevat missiooni nii ilmaprognooside kui õhukvaliteedi seire jaoks. Satelliit edastab iga 30 minuti järel täpseid andmeid temperatuuri ja niiskuse kohta atmosfääri eri kihtides ning selle pardal on ka Copernicus Sentinel-4 missiooni instrument, mis mõõdab peamiste õhusaasteainete hulka õhus Euroopa kohal.
MTG-S1 täiendab juba orbiidil olevat Meteosat-12 satelliiti, mis võimaldab esmakordselt jälgida tormide arengut kogu nende elutsükli vältel alates pilvede tekkest kuni välguaktiivsuseni. Meteosat-12 pardal olev instrument Lightning Imager tuvastab pidevalt välgusähvatusi kogu Euroopa ja Aafrika ulatuses, toetades varajast hoiatust ohtlike äikesetormide korral.
Eesti Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala ütles, et uus satelliit MTG-S1 annab esimest korda võimaluse jälgida tormide arengut kolmemõõtmeliselt ja reaalajas, mis on suur edasiminek operatiivses ilmaennustuses. Eesti saab uusi andmeid kasutada nii täpsemate prognooside koostamiseks kui ka ohtlike ilmanähtuste varajaseks hoiatamiseks, lisas ta.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Alates satelliidi üles saatmisest võtab andmete kasutuselevõtt aega umbes aasta. Enne seda tehakse tööd testandmetega ning valmistatakse ette andmevood, et kasutajad saaksid need hiljem kätte selgel ja loetaval kujul. Meie Keskkonnaagentuuri satelliidispetsialistid hakkavad tegelema infotöötlusega, et andmed oleksid sobival kujul sünoptikute ja teiste kasutajate igapäevatöösse integreeritavad.
MTG-S1 on osa ilmasatelliitide ehk Meteosati kolmanda põlvkonna (MTG – Meteosat Third Generation) satelliitprogrammist, mida viivad ellu Euroopa Meteoroloogiasatelliitide Kasutusorganisatsioon (EUMETSAT) ja Euroopa Kosmoseagentuur (ESA). Programmi raames ehitatakse kokku kolm MTG satelliiti: kaks kujutiste saamise (imager) ja üks sondeerimisfunktsiooniga (sounder) satelliit. Satelliidid paiknevad geostatsionaarsel orbiidil 36 000 km kõrgusel Maast ning on kavandatud töötama vähemalt 20 aastat, et tagada olulise andmevoo järjepidevus pärast Meteosat teise põlvkonna missiooni lõppu.
MTG-S1 on varustatud kahe uuendusliku mõõteinstrumendiga. Infrapuna-sondeerija (Infrared Sounder – IRS) jälgib veeauru ja temperatuuri jaotust atmosfääris ning suudab tuvastada õhustabiilsuse languse enne pilvede tekkimist, aidates sünoptikutel koostada täpsemaid lühiajalisi ilmaprognoose. Ultraviolet, Visible and Near-Infrared Sounder (UVN) on Copernicus Sentinel-4 missiooni seade. See aparaat mõõdab gaaside nagu osoon, lämmastikdioksiid, vääveldioksiid ning aerosoolide ehk peente osakeste sisaldust atmosfääris. See on ainus instrument, mis võimaldab teha ühetunnise sammuga õhukvaliteedi seiret Euroopa kohal. Sellist mõõtmissagedust pole varem kosmosest saavutatud. Operatiivsus aitab kaitsta inimeste tervist ja toetada kliimaseiret.

Seotud lood

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele