• 30.04.25, 11:45

Jäähooaeg kujunes erakordselt lühikeseks

© Keskkonnaagentuur / Sentinel 3-olci
  • © Keskkonnaagentuur / Sentinel 3-olci
Keskkonnaagentuur teatab oma blogis, et 2024. aasta viimased kolm kuud olid 2,1–2,7 °C keskmisest soojemad. Tavapärasest soojemate ilmadega jahtus vesi aeglaselt ning Eesti rannikuvetes oli vee­temperatuur oktoobri lõpus veel 10 °C ringis, novembri viimastel päevadel 5 °C lähedal ja detsembri lõpuski nullist 2...5 °C kõrgem. Eestit ümbritsevates lahtedes ei tekkinud jääd. Jaanua­ri esimeste päevade järel muutus ilm külmemaks ja 10–15 päeva vältel langes õhutemperatuur öösiti alla 0°C. Vesi jahtus 5. jaanuariks 0 °C lähedale ja ranniku lähedal algas rasvjää teke. 7. jaanuari paiku kattusid Väinamere madalad lahed ja pärast 10. jaanuari ka Pärnu laht õhukese jääkihiga. Edaspidi muutus ilm uuesti soojemaks ning pärast 15. jaanuari jäi Pärnu lahes jääväljast alles üksnes kitsas riba rannikule. Soe ilm ja ajuti tugev edelatuul jätkus kuu lõpuni ja veel veebruari esimeses kolmandikus ning pudedat jääd oli ainult Väinamere madalates lahtedes.
10. veebruari paiku muutus ilm tasapisi külmemaks. Päev-päevalt muutus jää ulatuslikumaks nii Väinamerel kui ka Pärnu lahel. Maksimaalse ulatuse saavutas jää 22. veebruaril (kõrval satelliidipildil on jää ulatus 20. veebruaril), kui Pärnu lahte kattis 5–15 cm paksune tihe jää kuni Sorgu saareni ja Väinamerel oli mandripoolne osa 5–10 cm paksuse jääga kaetud.

Seotud lood

Lood
  • 09.08.23, 18:01
Kuidas mõjutab kliima soojenemine sademete hulka Eestis?
"Mul on küsimusi mitu ning need kõik on otse ilmaga seotud. Juuni oli meil väga palav ja oli põud, aga juulis hakkas kallama. Sooviksin teada, millal oli meie kõige
Lood
  • 10.02.24, 06:41
Kas jääaeg võib kliima soojenemise tõttu üldse ära jääda?
Mõõteandmetest võib järeldada, et Päike on jõudmas oma aktiivsuse miinimumini. Vastupidi 17. sajandile, mil samades oludes jõed jäätusid ja vili ikaldus, kaitsevad meid nüüd pakase jäise embuse eest miljonid tonnid inimtekkelist süsihappegaasi.
Lood
  • 03.04.25, 16:03
Arktiline jää tuleb päästa sulamissurmast
Arktika merejää sulab kiiremini, kui on ette näinud isegi kõige pessimistlikumad prognoosid. Teadlastel on mitmesuguseid leidlikke jääpäästeplaane. Vestlesime professoriga, kelle ideed on nimetatud hullumeelseks, ning küsisime, kuidas ta põhjendab oma kavatsuste vettpidavust.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele