Amsterdami füüsikud astusid sammu igikestva aatomlaseri poole
Teadlastel õnnestus esimest korda kammitseda ainet piisavalt kaua, et kasutada seda kiirguse asemel laseris. Uue aatomlaseriga võetakse sihikule tumeaine ja tumeenergia.
Füüsikas on laserid midagi erilist. Laserikiirgusel on ainult üks lainepikkus ja elektromagnetlained on koherentsed ehk samas faasis. Sedasi tekibki laserikiir. Nüüd õnnestus Madalmaade teadlastel luua selline kiir, mis koosneb hoopis ainelainetest, mis käituvad nagu valgus. Tulemuseks on aatomlaser.
Nii nagu sportlased püstitavad uusi rekordeid, sunnivad teadlased väikseimaid osakesi äärmustesse. Katsetes on selgunud, et helil on absoluutne tippkiirus ning mööda on võimalik minna valgusestki. Skaala teises otsas on teadlastel õnnestunud aatomid peaaegu seiskuma sundida.
Uus seade võimaldab füüsikutel valmistada tuhandeid aatomeid, millesarnaseid pole kunagi varem nähtud. Eesmärk on välja uurida nii see, kuidas tekkisid teadaolevad keemilised elemendid, kui ka see, kuidas üldse saab universumis ainet olla.
Alla kümnendiksekundi – nõnda vähe eksinuks revolutsiooniline uus aatomkell, kui see oleks töötanud Suurest Paugust tänapäevani. See kell kasutab erilist kvantmehaanilist nähtust ning on niivõrd tundlik, et selle abil võib ehk leida universumi mõistatuslikku tumeainetki.