• 29.07.24, 06:06

Kui palju saastab Etna vulkaan õhku?

Etna on Euroopa aktiivseim vulkaan.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Vulkaanid paiskavad õhku mitmesuguseid aineid, mida määratletaks kui saastet, kui need oleksid tehastest või liiklusest pärit. Sitsiilias asuv Etna paiskab aastas õhku näiteks sama palju väävliühendeid kui kogu Prantsusmaa raske­tööstus. Seda on aga vulkaa­nid alati teinud, mistõttu koosneb loodus nende lähedal liikidest, kellele sellised olud meeldivad.

Seotud lood

Lood
  • 18.06.20, 06:23
Merre libisev Etna tulemägi ähvardab hiidlainetega
Maailma üht aktiivsemat vulkaani – Etnat – kardetakse küll selle pursete pärast, aga mõõtmised näitavad, et tegelikult teeb tulemäe ohtlikumaks hoopis gravitatsiooni mõju sellele. Etna libiseb Vahemerre.
Lood
  • 01.07.20, 14:15
Ammused vulkaanid katsid maakera mürgise elavhõbedaga, see võib korduda
Kontinendid rebisid end üksteise küljest lahti ja kogu planeedile langes kuni 40 miljonit tonni elavhõbedat. Mürgised ained hävitasid triiase ajastu ökosüsteemid, kuid teadlased arvavad, et see katastroof võib Maal kunagi taas toimuda.
Lood
  • 26.06.23, 07:50
Palavam kliima tähendab kehvemat õhku
Iga päev paiskub inimtegevuse tagajärjel õhku tonnide kaupa süsihappe­gaasi. See vallandab ahelreaktsiooni, mis saastab atmosfääri ning tapab igal aastal seitse miljonit inimest. Peagi aitavad meil õhku puhastada mobiilsed filtrid ja sudu neelav asfalt.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele