• 18.06.20, 06:23

Merre libisev Etna tulemägi ähvardab hiidlainetega

Maailma üht aktiivsemat vulkaani – Etnat – kardetakse küll selle pursete pärast, aga mõõtmised näitavad, et tegelikult teeb tulemäe ohtlikumaks hoopis gravitatsiooni mõju sellele. Etna libiseb Vahemerre.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Üüratu kalju plartsatab lainetesse. Merepõhi muutub väge­va kivikamaka raskuse all vaata et sültjalt pehmeks. Kokkupõrke tõttu tõukub mere­põhja pealmine kiht sadu kilomeetreid edasi, lükates liikuma ka enda kohal oleva veemassi. Moodustub hiidlaine, mil on kõrgust sama palju kui kümnekorruselisel majal. Veesein veereb kolme maailmajao randa, põhjustades üleujutusi ja purustusi.

Seotud lood

Lood
  • 12.12.23, 11:56
Supervulkaanid ähvardavad meid kõleda tulevikutalvega
Supervulkaane leidub mitmel pool Maal. Need üüratu suurte maa-aluste magmakambritega vulkaanid purskavad harva, sadade tuhandete aastate tagant. See on meie õnn, sest megapursked võivad vallandada üleilmse katastroofi, põhjustades kogu planeedi jahenemise.
Lood
  • 13.08.23, 09:48
Kui kaugele kostab vulkaanipurske müra?
Kui vulkaan Hunga Tonga – Hunga Ha’apai 2022. aasta jaanuaris purskama hakkas, oli selle tekitatud mürinat kuulda väidetavasti Alaska poolsaarelgi. Kas see on tõesti võimalik?
Lood
  • 31.12.23, 06:46
Vulkaan taassünnib tuhast: purske ja kokkuvarisemise järel hakkavad tulemäed end peagi taastama
Purske ja kokkuvarisemise järel hakkab vulkaan end peagi taastama. Kuuel aastakümnel kogutud andmeid analüüsides on teadlased välja selgitanud, kuidas see protsess täpselt toimub. Saadud teabe abil loodetakse vähendada tulevaste looduskatastroofide ohvrite hulka.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele