• 17.11.18, 11:02
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Huvitav teooria: kolmemõõtmeline universum tekkis "sõlme läinud" aine tõttu

Vahetult pärast Suurt Pauku läks aine sõlme ja tekkisid dimensioonid, milles me elame. Nii kõlab üks uuem seletus küsimusele, miks universumis on just kolm mõõdet. See teooria muudab universumi tekkelugu.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Neeme ja Gerda kavatsevad kohtuda New Yorgis Man­hattanil asuvas restoranis. Neeme kirjeldab, et restoran asub 58. tänava ja 12. avenüü nurgal 8. korrusel. Seega on ta kirjeldanud kohtumispaika kolme arvuga: 58, 12 ja 8. Sama hästi oleks ta võinud kasutada näiteks laius- ja pikkuskraade ning kõrgust. Nende kolme arvuga saab kindlaks määrata kõikide punktide asukoha ruumis – hoomatav maailm on kolmemõõtmeline.

Seotud lood

Lood
  • 01.07.24, 06:42
Suurel Paugul oli tume kaksik
Astrofüüsikutele on tumeaine olemus siiani olnud tõeline mõistatus. Nüüd on neil teooria selle tekke kohta. Tumeaine tekkis Tumeda Suure Paugu tagajärjel – see plahvatus toimus peagi pärast selle tavalist kaksikut. Teadlased püüavad leida iidse tumeda plahvatuse tagajärgi.
Lood
  • 30.05.24, 06:07
Põnevad multiversumid: elu võib peita end hoopis teises ilmaruumis
Meie universum tundub eluks sobivat, mida tõendab see, et Maal on ju elu olemas. Miks me aga pole mujalt oma ilmaruumist elu leidnud? Vahest leidub seda hoopis mõnes paralleeluniversumis, kui need üldse eksisteerivad. Teadlased on asunud uurima teistes universumites elu leidumise tõenäosust.
Lood
  • 30.03.24, 06:09
Kõiksuse lõpp koputab uksele: universumi lõpp võib olla lähemal kui oskame arvata
Kas ja kuidas lõpeb universum ehk kõik see, mis üldse eksisteerib, on küsimus, mille üle mõtlejad ja teadlased on pead murdnud juba aegade hämarusest saadik. Missugune on universumi saatus: kas see paisub lõputult, või vastupidi, tõmbub hoopis kokku eimillekski? Uued arvutus­tulemused toovad asja selgust ning reedavad samas, et universumi lõpp võib olla üllatavalt (ja ehmatavalt) lähedal.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele