• 01.03.22, 01:32

Kosmosejaama lõpp saabub Point Nemo lainete embuses

NASA teatas ametlikult, et rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) päevad saavad loetuks vähem kui kümne aasta pärast. Aastal 2030 lõpetatakse jaamas töö ning järgmisel aastal plartsatab ISS (või selle osad) Vaiksesse ookeani piirkonnas, mida nimetatakse Point Nemoks. Seal on paljud vanad kosmoseaparaadid oma viimse puhkepaiga juba leidnud.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Point Nemo asub 2700 kilomeetri kaugusel lähimast maismaast. Kusagil seal puhkab mere põhjas ka Nõukogude Liidu ja hilisema Venemaa legendaarse jaama Mir vrakk. Mõni selle osa põles küll 2001. aastal atmosfääri sisenemisel ära, ent umbes 25 tonni jagu jaama jäi alles ja see lebab nelja kilomeetri sügavusel. Veel on seal merepõhjas vanu satelliite, kande­rakettide osi ja ka ESA automaat-transpordilaev Jules Verne, mida kasutati 2008. aastal ISSi pardale varustuse viimiseks.

Seotud lood

Lood
  • 28.06.24, 18:26
Elon Muski firma sai lepingu rahvusvahelise kosmosejaama uputamiseks
NASA teatas, et on välja valinud Elon Muski kosmoseettevõtte SpaceX, et see konstrueeriks kosmoselaeva, mis tooks rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) pärast selle töö lõppemist 2030. aastal orbiidilt ümber Maa alla. Kosmosejaam - või see, mis jaamast järgi jääb -, uputatakse seejärel Vaiksesse ookeani.
Lood
  • 01.07.22, 14:47
Hiinlaste taevane palee peab valmis saama aasta lõpuks
Lood
  • 01.04.22, 21:58
Hiina kavatseb ehitada kilomeetrise kosmosejaama
Hiiglaslikku jaama hakatakse kasutama kosmose uurimiseks – milleks muuks – ning see võimaldab elada orbiidil ümber Maa pikema aja vältel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele