Hiljuti Tallinna tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö toob olulisi uuendusi Läänemerelt õlireostuse avastamisse, sellele reageerimisse ja selle leviku prognoosimisse. Meie kodumeri on õlireostuste suhtes iseäranis tundlik.
Kuigi viimaseil aastakümneil on õlireostuste arv ja maht Läänemeres kahanenud, suurendavad õlireostuse riski mitmesugused tegurid, näiteks üha tihenev laevaliiklus, merepõhjas siiani roostetavad Teise maailmasõja aegsed laevavrakid ning ka merega seotud ehitusprojektid, nagu avamere tuulepargid. Viimasel ajal on seda ohtu suurendanud ka näiteks Soome lahes toimuvad GPS-süsteemide häired ja Venemaa naftat vedavate tankerite asukohaandmete võltsimine, mis võivad kaasa tuua mitmesuguseid õnnetusi ning nendega kaasnevat reostust.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maailmamerd mööda lõputult rulluvad lained kätkevad endas tohutut energeetilist potentsiaali. Insenerid töötavad mitmesuguste lahenduste kallal alates ujuvatest magnetitest kuni veealuste turbiinideni, et laineenergiat ära kasutada ning anda kogu maailmale piisavalt rohelist elektrienergiat.
Üle 90 protsendi maailmamere plastjäätmetest vedeleb merede ja ookeanide põhjas. Nüüd hakkab nutikate robotitega süsteem meie järelt koristama.