• 07.02.24, 06:00

Mürginõelad, kägistamisvõtted jpm: bakterite sõda sinu kõhus määrab su tuleviku

Sinu sees elutsevad bakterid sõdivad üksteisega räpasel moel, kasutades näiteks mürginõelu ja kägistamisvõtteid. Kui võidu saavutavad halvaloomulised bakterid, võivad need põhjustada vähki või Alzheimeri tõbe.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kui tavaliselt hinnatakse ini­me­se geenide arvuks 20 000 kuni 25 000, siis USA Harvardi ülikooli bioloog Braden Tierney sai 2019. aastal ühe sootuks teistsuguse, lausa 10 000 korda suurema arvu. Vähemalt 232 miljonit, oli tema tulemus. Ta sai niisuguse arvu see­pärast, et arvestas inimese geenide sekka ka inimorganismis elavate bakterite geenid.

Seotud lood

Lood
  • 20.10.17, 17:41
Mürgikäsnad ja geenikäärid tapavad surmavaid baktereid
Arstid sõdivad juba aastaid bakteritega, kelle vastu ei aita miski. Aastas langeb resistentsete bakterite ohvriks 700 000 inimest. Nüüd aga võtavad tohtrid kasutusele täiesti uued relvad: mürgikäsnad, geenikäärid ja röövbakterid.
Lood
  • 01.12.19, 14:44
Vastumürk tõmbab Alzheimeri tõvele pidurit
Mürgine igemebakter – selline üllatav paharet on saanud uueks peamiseks kahtlusaluseks müsteeriumis, milles on suureks küsimärgiks Alzheimeri tõve põhjused. Teadlastel on aga laetud uudne relv, millega kurikael peatada.
Lood
  • 30.09.24, 06:51
Bakterid tõmbavad tööriided selga: inimese nähtamatud abimehed
Nad paikavad auke betoonis, ravivad haigusi ja koristavad miinivälju. Teadlased on terve bakterite armee taltsaks teinud ning treeninud need tillukesed orjad tegema töid, milleks inimkäsi eales võimeline poleks.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele