• 01.01.23, 15:04

Kuidas tekib ülehelipauk?

Lennates iseenda tekitatava heli kiirusest kiiremini kohtub lennuk helibarjääriga. Mis siis tegelikult toimub, kui kärgatab ülehelipauk?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kui sa kuuled lennukimootori müra, siis see heli seisneb tegelikult nähtamatutes rõhulainetes, mis levivad ringjalt heliallikast läbi õhu. Igasugune heli tekib ja levib siis, kui mingi objekt võngub, pannes seeläbi võnkuma ka end ümbritseva õhu osakesed. Need omakorda mõjutavad järgmisi osakesi ja lõpuks jõuab võnkumine kõrva trummikileni. Võnkumise levimist keskkonnas nimetatakse laineks.

Seotud lood

Lood
  • 15.05.23, 08:51
NASA katsetab ülehelikiirusel lendavat lennukit
2003. aastast saadik pole Maa ilmaruumis lennanud ühtegi helibarjääri ületavat reisilennukit. Olukorda võib muutuse tuua NASA lennuk X-59 QueSST.
Lood
  • 01.05.21, 15:54
Reisilennukid hakkavad parves lendama
Võttes eeskuju rändlindudest tahab Airbus välja töötada süsteemi, milles reisilennukid lendavad V-kujulistes parvedes. Eesmärk on säästa iga lennuga tonnide viisi kütust.
Lood
  • 03.01.25, 05:15
Kas on tõesti tõsi, et lennureis Bangkokki läheb kiiremini kui sealt koju?
Käisin just Tais ja mulle tundus, et reis koju kestis palju kauem kui lend sinna. Kas see võib nii olla?
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele