Arstid sõdivad juba aastaid bakteritega, kelle vastu ei aita miski. Aastas langeb resistentsete bakterite ohvriks 700 000 inimest. Nüüd aga võtavad tohtrid kasutusele täiesti uued relvad: mürgikäsnad, geenikäärid ja röövbakterid.
Ühendriikides Renos asuvas haiglas pannakse 70aastane naine isolatsioonituppa ja talle määratakse intensiivravi. Samal ajal levib haiglakoridorides vaikne paanika. Igasugune kehaline kokkupuude selle patsiendiga nõuab äärmuslikke ettevaatusabinõusid. Arstid on leidnud naise organismist surmava bakteri, ent nakkus ei reageeri ühelegi neist 26 antibiootikumist, mis haigla arsenali kuuluvad. Tegu on karbapaneemiresistentse enterobakteriga (Carbapanem-Resistant Enterobacteriaceae, CRE) – see on bakter, mis ei allu isegi tugevaimatele antibiootikumidele. CREd hüütakse õudusunenäobakteriks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Nad paikavad auke betoonis, ravivad haigusi ja koristavad miinivälju. Teadlased on terve bakterite armee taltsaks teinud ning treeninud need tillukesed orjad tegema töid, milleks inimkäsi eales võimeline poleks.
Suuresti kliima soojenemise tõttu on meid kollitamas mitmesugused mastaapsed õnnetused – rändtirtsuparved, resistentsed bakterid ja hukku külvavad rahepilved –, mille olemust võib võrrelda juba piiblis kirjeldatuga. Erinevalt muistsetest egiptlastest on tänapäeva teadlastel hädade vastu olemas ravimid.
Sinu sees elutsevad bakterid sõdivad üksteisega räpasel moel, kasutades näiteks mürginõelu ja kägistamisvõtteid. Kui võidu saavutavad halvaloomulised bakterid, võivad need põhjustada vähki või Alzheimeri tõbe.