• 16.11.23, 05:48

8 minuti lugu: lubage esitleda, need on tüvirakud

Tüvirakk võib areneda ükskõik missugust tüüpi keharakuks. See teeb tüvirakust fantastilise tööriista meditsiiniteadlastele, kes saavad neid rakke kasutada kaotatud meelte taastamiseks ning igasuguste haiguste raviks artriidist kuni diabeedi ja vähini.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Märtsis 2016. aastal murdis 20aastane ameeriklane Kris Boesen kaela ning jäi sellest altpoolt täielikult halvatuks. Vähem kui kuu aega hiljem osales Kris täiesti uudses meditsiinikatses, mille käigus süstisid teadlased ta katkenud närviühendustega seljaajju miljoneid tüvirakke. Tulemus oli lausa imetabane. Kolm kuud hiljem sai ta jälle kasutada oma mõlemat kätt, kirjutada oma nime, ta suutis ise süüa, kasutada telefoni ning võis oma pereliikmeid ja sõpru kallistada. Boesen pole ainus, kellega tüvirakud on imet teinud. Nende rakkude potentsiaal inimeste ravimisel pole veel kaugeltki lõpuni teada: kõikjal maailmas uuritakse, kuidas kasutada neid kõikvõimalike hädade puhul alates lastetusest ja artriidist kuni diabeedi ja vähini.

Seotud lood

Lood
  • 28.11.23, 16:51
Eksperimentaalne tüvirakuravi näitas sandistava haiguse vastu häid tulemusi
Polüskleroos ehk hulgiskleroos ehk Sclerosis multiplex on närvisüsteemi haigus, millele praegu täielikult terveks tegevat ravi ei ole. Tüvirakkudest on selle vastu juba kaua päästjat otsitud, ja uus inimeste peal läbi viidud katse annab lootust, et teadlased on õigel teel. 
Lood
  • 03.07.24, 02:43
Hiinlaste uuel robotil on laboris kasvatatud miniaju
Hiina teadlased Tianjini ülikoolist ja Lõuna-Hiina teadus- ja tehnoloogiaülikoolist on loonud murrangulise roboti, mida juhib organoidaju. Organoidiks nimetatakse laboris inimese tüvirakkudest kasvatatud organi miniatuurset versiooni, mis on võimeline täitma mõningaid organi ülesandeid. 
Lood
  • 13.04.25, 17:01
Tüvirakud ravivad 1. tüüpi diabeediga naist
Paistab, et teadlastel on tänu erakordsele ravimeetodile õnnestunud panna 1. tüüpi diabeeti põdeva 25aastase naise organism ise insuliini sünteesima.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele