• 01.08.20, 07:20

Inimajaloo kolm põhiküsimust: sünnikodu, sugupuu ja väljasuremine

Veel mõni aasta tagasi oli meie liigi lugu lihtne. Inimene tekkis Aafrikas, rändas sealt välja teistele mandritele ja vallutas maailma. Punkt. Viimaseil aastail on arheoloogiline leiumaterjal kogu meie evolutsiooni kahtluse alla seadnud ning vähe sellest, küsitavaks on muutunud isegi maailmajagu, kus inimene välja kujunes. Olukorras peavad selguse looma uudsed meetodid, mida kasutades saavad teadlased rännata miljonite aastate taha ning heita valgust meie kaugete esivanemate ellu.
© Javier Trueba / MSF / SPL, Kennis & Kennis, Entressangle / E. Daynes / SPL, Cesar Manso / AFP / Ritzau Scanpix
  • © Javier Trueba / MSF / SPL, Kennis & Kennis, Entressangle / E. Daynes / SPL, Cesar Manso / AFP / Ritzau Scanpix
Purihammas on 5 cm lai ja 4 cm kõrge ning näeb üsna tavaline välja. See on pärit ninasarvikult, kes elas 1,77 miljonit aastat tagasi seal, kus tänapäeval asub Dmanisi linnake Gruusias. Selle ammu välja­surnud liigi hammas on nüüd avanud uusi võimalusi nüüdisinimese pärinemise uurimiseks.

Seotud lood

Lood
  • 29.03.24, 06:48
Meie sugu­puu on juurtega üles rebitud: DNA-analüüs kirjutab inimkonna ajaloo ümber
Seda, kuidas siiani on inimese põlvnemist kirjeldatud, võib iseloomustada ühe sõnaga: vale. Kahe mahuka DNA-uuringu tulemused näitavad, et meie liigi sugupuu istutati ammuaega tagasi hoopis teise kohta ja hoopis teisel ajal, kui seni arvatud. Rändame selles loos mööda uut, suuresti seni tundmatut rada tagasi meie liigi loo alguspunkti.
Lood
  • 18.01.18, 13:02
Purihammas kõigutab inimese päritolu teooriat
Kas Aafrikast või Euroopast? Uued 7,2 miljoni aasta vanuse hamba uuringud tekitavad segadust küsimuses, kust inimene pärineb.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele