• 01.04.20, 13:31
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kolm ülimassiivset musta auku kosmilisel kokkupõrkekursil

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Esimest korda on astronoomid leidnud süsteemi, mis koosneb kolmest gravitat­siooniliselt seotud mustast august. Avastus tehti mitme teleskoobi vaatlusandmete abil. See kolmik­süsteem asub meist miljardi valgusaasta kaugusel. Esimesena viis teadlased aukude jälile optiline teleskoop SDSS. Järgnesid uuringud infrapunateleskoobiga WISE ja röntgen­teleskoobiga Chandra, mis kinnitasid leiu olemust.
Kolme musta auku uurides võivad teadlased saada vastuse suurele teoreetilisele paradoksile, mis on seotud mustade aukude kokkusulamisega. Seda paradoksi nimetatakse ka viimase parseki probleemiks. Paradoks seisneb selles, et kui kaks musta auku ümber ühise raskuskeskme tiirlevad, jäävad need lõpuks teineteisest kolme valgus­aasta ehk umbes ühe parseki kaugusele toppama ega lähene enam. Kuna need on peaaegu kogu aine enda ümbert alla neelanud või eemale heitnud ning end ülejäänud universumist isoleerinud, ei saa mustad augud enam ümbritsevale ainele energiat üle kanda ja seda kaotada, mis on vajalik, et astuda viimane samm ja ühte sulada.

Seotud lood

Lood
  • 30.08.23, 13:27
Galaktika tõukab musta augu minema
Ülimassiivne must auk, mis on sama suure massiga kui 20 miljonit Päikest, lendab kodugalaktikast välja. Selle taga on tähtedest koosnev saba.
Lood
  • 05.11.23, 05:06
Mustade aukude pusle puuduv tükk on leitud
Iga suure galaktika keskmes on ülimassiivne must auk. Sellise musta augu mass on mitu miljonit korda suurem kui Päikese oma. Kuidas niisugused hiiglased tekkisid, on siiani olnud mõistatus, aga paistab, et nüüd on teadlased leidnud puuduva pusletüki.
Lood
  • 01.01.20, 12:25
Mustad augud pööravad end pahupidi ja neist tekivad valged augud
Must auk, mis on paisanud kogu sisu tagasi kosmosesse ja muutunud valgeks auguks, sureb ise selle võimsa muundumise tagajärjel. Niisugusele hüpoteesile üritavad teadlased nüüd tõestust leida, ning kui see õnnestub, muutub arusaam meie universumi olemusest igaveseks.
  • imelineajalugu.ee
  • ST
Sisuturundus
  • 30.04.25, 17:18
Viasat History telekanali maikuu vaatamissoovitused
Viasat History on nagu pilet ajarännule, kus kohtad põnevaid ajaloolisi lugusid ja ekspertide arvamusi. Sul on parim istekoht, et näha pöördelisi hetki ajaloos ja inimesi, kes on minevikku kujundanud. Viasat History telekanal on saadaval enamiku Eesti teleoperaatorite pakettides.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele