• 17.09.24, 06:56

Geenmuundatud toit päästab maailma

„Geneetiliselt muundatud taimed on ebatervislikud ja keskkonnakahjulikud.“ Nii arvatakse veel praegugi, ligi 30 aastat pärast seda, kui esimene neist valmistatud toiduaine poodi lubati. Tegelikult ei ole geenmuundatud taimed küll kellelegi ainsatki haiguspäeva põhjustanud ning uusimate võtetega saab meie toiduainete omadusi parandada nii, et need lahendavad me koduplaneedi ühed suuremad mured.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Demonstrantide plakatitel seisab: „Ei Frankensteini toidule!“ Neil kujutatakse köögivilju, millesse on torgatud süstlad. Meeleavaldajateks on USA tarbija­te ühingud ja nad on protestimas nende supermarketite ees, kus müüakse uut sorti tomatit ’Flavr Savr’. Frankensteinluses süüdistatav köögivili on esimene geneetiliselt muundatud aiandussaadus, mis on saanud toidupoe müügiloa. Tootjate lubadused on suured: ’Flavr Savr’ püsib kauem värske ja säilitab ikka oma maitse.

Seotud lood

Lood
  • 01.02.21, 11:50
Geenide redigeerimise uus ajastu: lõpp lohakusvigadele sinu kehas
2018. aastast alates on kaks Hiina tüdrukut elanud mitme DNA-veaga. Need tekkisid geenitehnoloogia CRISPR katsetes. Nüüd kavatsevad teadlased kolme uue tööriistaga ära hoida edasised õnnetused ning juhatada geenide redigeerimise uue ajastu lävele.
Lood
  • 11.09.23, 06:56
5 minuti tutvustus: geenikäärid lõikavad tõved kehast välja
Revolutsiooniline tehnoloogia CRISPR-Cas9 võimaldab taimede, loomade ja inimeste geene mõjutada. Geenikääridel on potentsiaal juurida välja igasugused haigused. Üllate eesmärkide varjupoolena kollitab aga hirm disainerbeebide ees.
Lood
  • 01.01.23, 14:42
Hiina teadlane muutis pisitüdrukute DNAd
2018. aastal muutis Hiina teadlane maailmas esimesena inimembrüote geene, põhjustades skandaali. Kus on need lapsed nüüd? Mis juhtus teadlasega? Mis sai edasi sajandi ühest vastuolulisimast teaduslikust läbimurdest?

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele