• 01.05.20, 11:48
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mis asi ikkagi on elu? Tundmatud organismid peavad aitama selle mõistatuse lahendada

Elu leidub Maal kõikjal, kuid hoolimata sajandeid kestnud pingutustest pole õnnestunud anda ühest määratlust selle kohta, mida see endast õieti kujutab. Seetõttu ei tea me ka seda, milliseid elumärke tuleks kosmosest tulnukaid otsides tähele panna. Võib-olla peaksime selleks, et õppida elavat ja elutut selgesti eristama, looma esmalt uudse elu labori katseklaasis.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Paar ümarkolbi, mis olid omavahel torudega ühendatud – selline nägi välja seade, mille kõigest 22aastane keemik Stanley Miller oli parasjagu koos Harold Ureyga Chicago ülikooli laboris üles seadnud. Ühe katseklaasi täitis ta gaasilise metaani, ammoniaagi ja vesinikuga ning teises oli lihtsalt vesi.

Seotud lood

Lood
  • 14.01.25, 05:15
Teaduse suured müsteeriumid: kuidas ikkagi tekkis elu Maal?
Seda, millal elu Maal tekkis, oskavad teadlased kivististe põhjal öelda üsna täpselt, ent kaua on püsinud lahendamatuna mõistatus, kuidas elu tekkis. On raske mõista, kuidas see võis sündida elututest mineraalidest, vedelikest ja gaasidest. Üks tõenäolisemaid variante on, et ehk olid need meteoriidid, mis tõid elu lihtsamaid ehituskive kosmosest Maale.
Lood
  • 01.12.20, 15:43
Biorobotid, mõtlevad masinad jpm: uudsed eluvormid saabuvad arvutist
Oleme jõudmas uude, arvutite loodud olendite ajastusse. Värskes teaduslikus läbimurdes õppis arvuti evolutsioonitõed selgeks, surus miljonite aastate vältel toimunud evolutsiooni loetud tundidesse ning lõi selle tulemusel bioroboti. See on küll valmistatud konna rakkudest, kuid ei käitu ühegi looduses elutseva olendi moodi.
Lood
  • 29.02.24, 06:55
Vaba tahet pole olemas ning su elu kulgeb etteantud rada mööda
Sinu otsus juua hommikul tass kohvi võib filosoofid ja füüsikud tülli ajada. Kas sa langetasid selle otsuse just äsja ise või määrati kohvijoomine kindlaks juba miljardeid aastaid tagasi, kui universum tekkis? Teadus hakkab vastusele lähemale jõudma ning tulemus näib seadvat löögi alla meie vaba tahte eksistentsi.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele