Väljasurnud loomaliigid taastatakse DNA abil, mida hoitakse zooloogilistes sügavkülmutites. Teadlased mõjutavad rakke ning loovad laborite katseklaasides uusi täie tervise juures olevaid loomi.
Vahetult enne 2018. aasta ülestõusmispühi tegi põhja laimokk-ninasarvik Sudan oma viimase hingetõmbe. Juba mõnda aega enne surma oli teada, et ta on oma liigi viimane isend. Seetõttu koostati veel looma eluajal kriisiplaan. Bioloogid võtsid ninasarvikult geneetilist materjali ning läkitasid selle Lõuna-Californiasse San Diegosse. Sealse maailmakuulsa loomaaia juures tegutseb nimelt külmutatud loomaaed (ingl frozen zoo), kus loomade geneetilist materjali säilitatakse väga madalal temperatuuril. Niisuguseid asutusi on mitmel pool maailmas ja neid kasutatakse selleks, et kaduvate liikide säilitatud kudede põhjal saaks kunagi need liigid jälle surnust ellu äratada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Juba viie aasta pärast võivad karvased londilised olla unustusest tagasi toodud ja USA Texase osariigi rohumaadel ringi tatsamas. Mammuteid plaanib taaselustada seal tegutsev ettevõte nimega Colossal Biosciences, ja nende idee kohaselt võiksid esimesed uued mammutid eksisteerida juba aastal 2028.
Siberi igikelts on justkui külmkamber. Jääaja loomade surnukehad on säilinud selles aastatuhandeid väga heas seisukorras. Kliima soojenemise tõttu on jää nüüd sulamas ning nii tulevad päevavalgele loomad liikidest, mis on kauges minevikus välja surnud.
4000 aastat tagasi põhjustasid kliimamuutused, geenimutatsioonid ja jahipidamine karvase mammuti väljasuremise. Nüüd tahavad teadlased minevikuhiiglase geenitööristade abil ellu äratada.