Universum on paisunud juba Suurest Paugust alates, kuid 5–6 mld aastat tagasi hakkas paisumise tempo kiirenema. Enam-vähem samal ajal tekkis elu ja uue hüpoteesi järgi võivad need kaks asja olla omavahelises seoses. Selle hüpoteesi järgi tekitab elu lausa nii suure kaose, et mõjutab universumi arengut.
Termodünaamika on teaduse haru, mis tegeleb soojuse, töö ja energia vaheliste suhetega. Termodünaamika käsitleb energia ülekannet ühest keskkonnast teise ja energia vormi muundumist ning selle üks põhimõtteid on, et suletud süsteemis suureneb korrapäratus või kaos aja jooksul paratamatult, kuni lõpuks saabub tasakaaluolek. Selle väite põhjal oskavad füüsikud ennustada, mis universumist lõpuks saab.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Meie universum tundub eluks sobivat, mida tõendab see, et Maal on ju elu olemas. Miks me aga pole mujalt oma ilmaruumist elu leidnud? Vahest leidub seda hoopis mõnes paralleeluniversumis, kui need üldse eksisteerivad. Teadlased on asunud uurima teistes universumites elu leidumise tõenäosust.
Klassikalise teooria kohaselt sai universum alguse ühestainsast Suurest Paugust. Kas see aja ja ruumi loonud sündmus oli tõesti täiesti ainulaadne?
Kas ja kuidas lõpeb universum ehk kõik see, mis üldse eksisteerib, on küsimus, mille üle mõtlejad ja teadlased on pead murdnud juba aegade hämarusest saadik. Missugune on universumi saatus: kas see paisub lõputult, või vastupidi, tõmbub hoopis kokku eimillekski? Uued arvutustulemused toovad asja selgust ning reedavad samas, et universumi lõpp võib olla üllatavalt (ja ehmatavalt) lähedal.