2023. aasta läks ajalukku mitmete muret tekitavate keskkonnaalaste rekordite poolest. Äsja lisas maailma meteoroloogiaorganisatsioon WMO neile veel ühe: uues aruandes ilmneb, et eelmine aasta oli maailma jõgede jaoks kõige kuivem või veevaesem aasta viimase 33 aasta vältel.

- © AP. Ka sel aastal kollitab põud Amazonase jõgikonda tõsiselt. Pilt on tehtud Amazonase ühe suurema lisajõe Rio Negro ääres Manause linnas, kus jõe veetase pole teadaolevalt kunagi nii madal olnud kui praegu.
WMO aruandes "State of Global Water Resources 2023" ("Maailma veevarude seisund 2023. aastal") öeldakse, et jõgesid üle kogu maailma iseloomustasid eelmisel aastal valdavalt tavapärasest kuivemad kuni keskmised tingimused, kui võrrelda neid andmetega, mis ulatuvad 1991. aastasse ja käsitlevad läbi jõe voolava vee hulka.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maa kasvav rahvaarv toob endaga kaasa joogivee nappuse ja kliimamuutus teeb „janu“ aina hullemaks. Kuumalained kuivatavad järvi ja paduvihmad kannavad joogivette prahti. Ometi on juba praegu insenertehnilisi lahendusi, mis võivad olukorda leevendada.
Maa järvede üleilmne kaardistusprojekt tõi üllatavaid ja muret tekitavaid uudiseid.
Teadlaste sõnul on kolm peamist põhjust, miks terve hulk rannikul asuvaid suurlinnu, milles kokku elab üle 200 miljoni inimese, uppumisohus on. Maailmamere veetaseme tõus pole sugugi ainus põhjus, vaid osa komplekssest probleemist.