Laevade iidvana liigutaja tuul teeb lähiaastail jõulise tagasituleku. Eriliste metallpurjede ja hiigellohede abil saavad isegi määratu suured kaubalaevad ületada tuule jõul ookeane ning need võivad saata diislijanused mootorid pensionile.
Umbkaudu 5000 aastat tagasi lahkus väike rahvarühm, austroneeslased, oma kodukohast, praeguselt Taiwani saarelt. Nad suundusid lõunas ja idas asuvatele kümnetele tuhandetele saartele ning asustasid need ajapikku. Riskantse reisi said nad ette võtta seetõttu, et nemad olid esimene rahvakild, kes oskas ja julges ookeanil purjesid kasutades seilata. Nemad ja nende järeltulijad asustasid lõpuks suure osa Kagu-Aasiast ja Okeaaniast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Iga kord, kui mõni hiiglaslik laev merele läheb, jätab selle sõit keskkonnale ränga jälje. Insenerid tahavad varustada hiidlaevad uudsete mootoritega, mis ei eralda grammigi süsinikdioksiidi.
Maailmamerd mööda lõputult rulluvad lained kätkevad endas tohutut energeetilist potentsiaali. Insenerid töötavad mitmesuguste lahenduste kallal alates ujuvatest magnetitest kuni veealuste turbiinideni, et laineenergiat ära kasutada ning anda kogu maailmale piisavalt rohelist elektrienergiat.
Teadlased on leiutanud meetodi, kuidas kasutada tõhusalt ära ookeanide laineenergiat. Sügavale mere põhja rajatavad elektrijaamad hakkavad lainete igavesti püsimatut mäslemist elektrienergiaks muundama.