Vähemalt 55 miljonit inimest üle maailma põeb dementsust ja nende hulk kasvab ilmselt inimkonna vananedes plahvatuslikult. Nüüd selgus uuringust, et praegu kasutatav HI-viiruse ravim võib hiirte ja võib-olla ka inimeste mälu taastada.
Meie mälu teeb kogu aeg meie heaks tööd. See ütleb meile, kus me käisime ja kuhu oleme teel. Lisaks aitab see meil meenutada mälestusi, näiteks sõbraga kohtumist paar päeva tagasi. Meenutus omakorda võib viia su mõtted teisele sündmusele, mis kohe pärast seda kohtumist toimus. Nii me mäletame: mälestused on põimunud võrgustikuks, milles on sündmused omavahel risti-rästi seotud. Meie mälus ei ole mälestused eraldi üksikute sündmustena, mida arhiivist ilma kontekstita välja tõsta saame.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Vananemises paistab olulist rolli mängivat üks eriline valk. Seda valku blokeerides on teadlased suutnud pikendada hiirte eluiga.
Mõjutatud ja eksitavad uurimistulemused on visanud Alzheimeri tõve uurijatele kaika kodarasse. Võltsitud tõendid nimetasid haiguse tekitajaks ühe valgu, nüüd aga tuleb välja, et seda pole põhjust süüdistada.
Suur osa vähktõvepatsiente saab kiiritusravi, millel võivad olla raskesti talutavad kõrvalmõjud. Nüüd on teadlased leidnud, et selles olukorras võivad patsiendile abiks olla pisikeste ülivastupidavate loomakeste loimurite ehk tardigraadide kehas leiduvad valgud.