Soe merevesi kahandab Suurbritannia-suurust liustikku. Kui see merre kaob, võib kogu Antarktise lääneosa kattev jääkilp kokku variseda ja maailmamere veetase tõuseb kolm meetrit. Kolme aasta pikkune ekspeditsioon peab välja selgitama, kui lähedal on katastroof ning kas see on vältimatu.
Maailma ühes kaugemas, jäisemas ja inimtühjas nurgas on kaalul kogu planeedi tulevik. See paik on Thwaitesi liustik Antarktikas. Sadakond teadlast USAst ja Suurbritanniast on laagri püsti löönud ning oranžide telkide ümber laiuvad lumi ja jää nii kaugele, kui silm seletab. Kõik näib küll valge, karge ja rahulik, ent sügaval telkide ja jää all on kõik täiesti valesti.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Hiigelsuur Thwaitesi liustik Lääne-Antarktikas võib olla oma otsale palju lähemal, kui seni arvati. Selle tõi ilmsiks uus uuring, mille käigus uuriti olukorda 700 meetri sügavusele merre saadetud robotiga.
Antarktise mandrit katva jääkilbi all on terve kihisev-kahisev allmaailm, mille elanikud pole eales päikesevalgust näinud. Jää all peituvad salajõed ja -järved, mis võivad meile õpetada seda, milliseid eluvorme võiksime leida kaugetelt jäistelt taevakehadelt.
Mitme tuhande meetri sügavusel Antarktika jääkilbi all olev jõgi võib anda lõunamandril jää sulamisele sisse korraliku lisahoo.