• 01.01.17, 14:32
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Gigantide heitlus: tokamak vs stellaraator

Võistlejad seisavad vastamisi: lihtsale, kuid ebapraktilisele tokamakreaktorile esitab väljakutse tõhus, kuid keeruline ja järeleproovimata stellaraator­reaktor. Üks neist kahest peab inimkonnale kinkima peaaegu ammendamatu energia.
Gigantide heitlus: tokamak vs stellaraator
  • Foto: Shutterstock & Mikkel Juul Jensen
Mullu 3. veebruaril vajutas Ange­la Merkel punasele nupu­le ja laskis vesiniku esimest korda Saksamaa uude termotuumareaktorisse Wendel­stein 7-X. Äärmiselt kuuma ja ioniseeritud gaasilist vedelikku hoiti magnetväljas veerand sekundit. See ei kõla pika ajana, aga Merkeli nupuvajutus oli oluline samm, taltsutamaks jõude, mis annavad energiat Päikesele ja on võimelised lõplikult lahendama ka Maa elanike energiamured. See päev märkis läbimurret kasutus­kõlbliku termotuumatehnoloogia poole.

Seotud lood

Lood
  • 10.11.23, 05:07
Kui kiiresti teenib tuule­generaator end tagasi?
Tuulegeneraatoreid mainitakse tihti kui lahendust energiakriisile. Kas tuuliku tootmisega kaasneva saaste kogus on suurem kui roheenergia tootmisega kaasneva saaste vähenemine?
Lood
  • 13.10.23, 06:41
Kuidas see töötab: põimunud aatomid annavad aatomkellale täpse aja
Alla kümnendiksekundi – nõnda vähe eksinuks revolutsiooniline uus aatomkell, kui see oleks töötanud Suurest Paugust tänapäevani. See kell kasutab erilist kvantmehaanilist nähtust ning on niivõrd tundlik, et selle abil võib ehk leida universumi mõistatuslikku tumeainetki.
Lood
  • 08.05.25, 18:48
Euroopa maapõu peidab haruldaste metallide maake
Kas me sõltume üleliia Hiina haruldastest metallidest? Selle küsimuse kallal on ELi eksperdid viimaseil aastail üsna palju pead murdnud. Praeguseks saab öelda, et sõltuvusmure on asendunud ettevaatliku optimismiga. Selgunud on, et eksootilisi maavarasid leidub ka Norra ja Rootsi maa­põues – see tähendab, et tegelikult võiksime me nendega end ise varustada, kui oskame leidlikult käituda.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele