• 01.10.16, 17:02
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Esimeste tähtede otsinguil

Mõnisada miljonit aastat pärast Suurt Pauku tekkisid esimesed kääbusgalaktikad ning neis süttisid hiigel­suured tähed. Kuidas see protsess täpselt kulges? Astronoomid on siiani pidanud piirduma kõigest teooriaga, ent hiljuti avastatud kauge galaktika annab võimaluse kiigata Universumi lapsepõlve.
Universumi esimesed miljard aastat on siiani olnud tume maa.
  • Universumi esimesed miljard aastat on siiani olnud tume maa.
  • Foto: ESO
Esimesed sada miljonit aastat pärast Suurt Pauku leidus maa­ilmaruumis ainult hajusat vesinik­ku ja heeliumi. Kõik oli tühi ning pimedus oli sügavuse peal. Siis aga juhtus midagi. Vesinik kogunes hiiglaslikesse gaasipilvedesse ning neis muutus rõhk nii suureks, et vesiniku­tuumad hakkasid kokku põrkama. Algas tuumasüntees, mis vallandas tohutu kuumuse. Lisaks sähvatas valgus: süttisid esimesed tähed.

Seotud lood

Lood
  • 16.04.25, 06:15
Uue detektori abil uuritakse universumi tumedat poolt
Universumis toimuvat mõjutavad nähtamatud objektid ja jõud: mustad augud, tumeaine ja -energia. Et nendele saladustele jälile jõuda, uuritakse gravitatsioonilaineid. Euroopa kosmoseagentuur (ESA) kavatseb selles vallas astuda järgmise suure sammu.
Lood
  • 01.01.20, 12:25
Mustad augud pööravad end pahupidi ja neist tekivad valged augud
Must auk, mis on paisanud kogu sisu tagasi kosmosesse ja muutunud valgeks auguks, sureb ise selle võimsa muundumise tagajärjel. Niisugusele hüpoteesile üritavad teadlased nüüd tõestust leida, ning kui see õnnestub, muutub arusaam meie universumi olemusest igaveseks.
Lood
  • 23.06.25, 15:52
Millest sai universum alguse?
Teadlased on jõudnud ühisele järeldusele, et meie universumi stardipauk käis 13,8 miljardit aastat tagasi. Kuidas see täpselt kärgatas, on seotud mitme küsimusega, millele pole siiani vastuseid. Selguse saamist takistavad mitme­sugused tumedad jõud ja ilmaruumi sünnihetk on sõna otseses mõttes saladusloori mähitud.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele