• 18.11.23, 05:44

Liivi lahe süva­kihtides napib hooajati hapnikku

© Taltech
  • © Taltech
Tallinna tehnikaülikooli mere­füüsika osakonna teadlased Taavi Libliku juhtimisel uurisid Liivi lahes (pildil uurimislaev Salme) toimuvaid protsesse, et mõista seal tekkiva hapnikuvaeguse tagamaid. Hiljuti avaldasid nad uuringu, mis ilmus teadus­ajakirjas Frontiers in Marine Science.
Hapnikupuudus mõjutab tugevasti mere­keskkonda ja on üks tõsisemaid inimtekkelise reostuskoormusega kaasnevaid nähtuseid. Kui hapnikusisaldus väheneb allapoole kriitilist piiri ja tekib hapnikuvaegus (hüpoksia), mõjutab see mere elusolendeid ja nende elupaiku. Liivi lahes on hapnikuvaegus hooajaline ja teada­olevalt ei juhtu seda ka igal aastal. Seni aga on hapniku­vaeguse kestuse ja ajas muutumise kohta teada vähe, sest pidevaid mõõtmisi polnud varem tehtud.

Seotud lood

Lood
  • 17.09.24, 14:14
Eesti rannikut praeb mere kuumalaine
Septembri merevee temperatuur on viimase 30 aasta kõige soojem, teatab TalTechi meresüsteemide instituudi kliimateenistus. 
Lood
  • 21.01.25, 05:28
Õlireostuse suhtes tundlikku Läänemerd saab nüüd paremini kaitsta
Hiljuti Tallinna tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö toob olulisi uuendusi Läänemerelt õlireostuse avastamisse, sellele reageerimisse ja selle leviku prognoosimisse. Meie kodumeri on õlireostuste suhtes iseäranis tundlik.
Lood
  • 01.01.22, 12:20
Hapnik tõusis merest
Sa hingad hapnikku päevas sisse 2000 liitrit. See on aine, mida leidub kõikjal universumis. See, kuidas meile nii ülioluline hapnik jõudis Maa atmosfääri ja muutis planeedi elukõlblikuks, on olnud teaduse üks suurimaid mõistatusi ja on seda praegugi.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele