• 10.12.23, 06:28

Saksa teadlased tekitavad kõrges tornis planeedialgeid

On teada, et Maa tekkis gaasi- ja tolmupilvest, milles leiduvad osakesed koondusid, aga pikka aega ei suutnud teadlased seletada, kuidas see täpselt toimus. 146 meetri kõrgune planeetide sünnitusmaja näitas, et võtmerolli mängib staatiline elekter.
© Claus Lunau / ZARM / Bremeni ülikool / Lynette Cook & Gemini observatoorium / Aura / Adleri planetaarium
  • © Claus Lunau / ZARM / Bremeni ülikool / Lynette Cook & Gemini observatoorium / Aura / Adleri planetaarium
Maailmaruum on küll peaasjalikult tühi ja pime vaakum, kuid selles vaakumis leidub siiski hõredasti kosmilise tolmu terakesi ja gaasi. Mõnes paigas või mõne kindla sündmuse järel võib kosmosesse jõuda ka rohkem vabu osakesi ning siis võib juhtuda, et üks tolmuterake tabab teist ja need kleepuvad kokku. Lisandub veel üks. Mida suuremaks kosmiline kämbuke koguneb, seda hõlpsam on sellel järgmisi aine osakesi ligi tõmmata ja endaga liita. Kui protsessi korrata miljoneid kordi, on lõpp­tulemus beebiplaneet. Seejärel põrkab see kokku teiste planeedialgetega ja kasvab suuremaks, kuni on tekkinud protoplaneet.

Seotud lood

Lood
  • 01.11.22, 11:35
Teekond Maa tuuma kulgeb kosmose kaudu
Kui automaatjaam Psyche lendab kosmosesse, siis piltlikult rändab see samal ajal ka sügavale Maa sisemusse. See metallasteroid on äravahetamiseni Maa tuuma pisikese versiooni sarnane ning seda uurides võime me teada saada üht-teist ka oma planeedi südames toimuva kohta. Maa päris tuumani ei suuda me praegu siiski küünitada.
Lood
  • 09.02.24, 06:07
Päikesesüsteemist vanemad tolmukübemed räägivad meile palju Universumi ajaloost
Nii Linnuteel kui ka galaktikate­vahelises tühjuses keerlevad mikroskoopilised tolmukübemed. Ilma tolmuta poleks sündinud ei Päikesesüsteemi ega Maad. 2020. aastal leidsid teadlased esimest korda sellise ürgkübeme, mis on meie süsteemist palju vanem.
Lood
  • 01.01.21, 17:04
Teooria elu tekkest: taevakivid andsid Maale esmaabi
Neli miljardit aastat vana Grööni kivimi keemiline sõrmejälg aitab lahendada ühe suurema, elu tekkega seotud mõistatuse. Nüüd teame, kuidas süsinik ja vesi muutsid Maa elamiskõlblikuks. See avastus võib aidata meil jälile saada ka sellele, kuidas otsida elu mujalt universumist.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele