Šotimaale rajatakse maailma suurimat süsinikdioksiidi kogumise jaama. See kogub süsihappegaasi sama tõhusalt kui 40 miljoni puuga mets.
Kasvuhooneefekti kahjulike mõjude pidurdamiseks ei tohi atmosfääri kasvuhoonegaasidesisaldus rohkem suureneda. Nende hulka atmosfääris saab kahandada, jättes söe, gaasi ja nafta põletamata ning samal ajal kogudes kokku osa sellest süsinikdioksiidist (CO2), mille oleme juba õhku paisanud. Selle viimase ülesande lahendamiseks on Šotimaale kavas ehitada maailma suurim süsinikdioksiidi atmosfäärist eemaldamise rajatis. Aastas peaks selle abil saama atmosfäärist kõrvaldada miljon tonni süsihappegaasi ehk umbes sama palju, kui suudab salvestada 40 miljonit puud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui see roheline mineraal maailma liivarandadele laotada, on sel potentsiaali eemaldada kogu süsinikdioksiid, mis ühe aastaga inimtegevuse tagajärjel tekib. Nõnda arvab idee taga olev USA firma.
Põhjameres seisavad mitu vana, töö lõpetanud naftapuurplatvormi reas ja roostetavad. Võib juhtuda, et varsti hakatakse neilt pumpama süsinikdioksiidi merepõhja – sinnasamma, kust varem naftat välja pumbati. Üks puurplatvorm suudaks merepõhja alla ladustada sama palju kasvuhoonegaasi, kui 725 000 inimest aastas toodavad.
Rühm teadlasi on välja töötanud uue meetodi, mis suudab õhust süsinikdioksiidi kinni püüda efektiivsemalt kui taimed.