Surmavad väikesed vilkad dinosaurused perekonnast Velociraptor on paljudele tuttavad filmist „Juuraajastu park“.
Filmist teame neid saurusi väikeste vilkate kiskjatena, kes ründasid karjas ja tapsid endast palju suuremaid saakloomi. Seepärast on neid tihti võrreldud huntidega, kes just sellisel viisil jahti peavad. USA Wisconsini ülikooli teadlased aga ütlevad, et nii see siiski polnud ja karjas nad ei elanud. Teadlased analüüsisid suurt hulka hambaid, mis kuulusid perekonna Velociraptor loomadega lähedases suguluses olnud dinosaurusele Deinonychus antirrhopus ning nende järeldused on, et need ürgsed kiskjad pidasid jahti pigem üksi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Neli korda rohkem paleontolooge, üle 500 senitundmatu dinosauruseliigi ja murrangulised uued tehnikaseadmed. Film „Juuraajastu park“ innustas tervet põlvkonda minevikku kaevuma, et muuta igavesti meie ettekujutust dinosaurustest.
Kui üldiselt olid dinosauruste sekka kuulunud sauropoodid võimsate, sambaid meenutavate jalgadega hiiglased, siis nüüd avastati Lõuna-Aafrikast nende seni kõige väiksem teadaolev Juura ajastul elanud sugulane. See loom kaalus kõigest 75 kg ringis.
Kui võrrelda seda, kui pikaealised on roomajad ja kahepaiksed, ja seda, kui kaua elavad imetajad (sealhulgas meie, inimesed), siis on ilmselge, et kaalukauss on roomajate ja kahepaiksete kasuks. Nüüd on üks teadlane välja käinud idee, et sellist erinevust eluea pikkuses võib panna süüks dinosaurustele.