• 23.09.24, 06:01

Kas Suurt Pauku on võimalik kuidagi näha?

Kas tänapäevaste maapealsete teleskoopide, kosmoseteleskoopide või satelliitidega on võimalik näha tagasi universumi sünnini?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kuna universum pidevalt paisub, saavad teadlased kindlaks määrata universumi vaadeldava osa vanuse. Mõõtmisandmete põhjal võib väita, et kaugeimast piirkonnast meieni jõudnud valgus on teel olnud 13,7 miljardit aastat.

Seotud lood

Lood
  • 01.07.24, 06:42
Suurel Paugul oli tume kaksik
Astrofüüsikutele on tumeaine olemus siiani olnud tõeline mõistatus. Nüüd on neil teooria selle tekke kohta. Tumeaine tekkis Tumeda Suure Paugu tagajärjel – see plahvatus toimus peagi pärast selle tavalist kaksikut. Teadlased püüavad leida iidse tumeda plahvatuse tagajärgi.
Lood
  • 30.03.24, 06:09
Kõiksuse lõpp koputab uksele: universumi lõpp võib olla lähemal kui oskame arvata
Kas ja kuidas lõpeb universum ehk kõik see, mis üldse eksisteerib, on küsimus, mille üle mõtlejad ja teadlased on pead murdnud juba aegade hämarusest saadik. Missugune on universumi saatus: kas see paisub lõputult, või vastupidi, tõmbub hoopis kokku eimillekski? Uued arvutus­tulemused toovad asja selgust ning reedavad samas, et universumi lõpp võib olla üllatavalt (ja ehmatavalt) lähedal.
Lood
  • 01.04.21, 17:20
Kosmoloogid murravad pead: kus on ülejäänud universum?
Astronoomid otsisid seda 20 aastat. Praeguseks on nad välja selgitanud, kuidas on universumis nähtava aine mass jaotunud. See tähendab kõigest seda, et nüüd alles algab jaht ülejäänud 95 protsendile ainele, millest universum koosneb. Uus teleskoop keskendub suurimale tükile – tumeenergiale.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele