• 01.10.16, 17:01
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Üheksanda planeedi saladus

Astronoomid on üle saja aasta otsinud Päikese­süsteemi kaugel äärealal luuravat tundmatut hiidplaneeti. See on end siiani hästi varjanud, ent nüüd usuvad kaks Ameerika Ühendriikide teadlast, et on leidnud tõendeid taevakeha olemasolust. Maast vähemalt kümme korda massiivsem planeet paistab mõjutavat kaugete kääbusplaneetide liikumist. Kui saladuslik hiiglane eksisteerib, siis võime oma Päikese­süsteemi planeetide arvuks taas kirjutada 9.
Päikesesüsteemi tundmatu üheksas planeet koosneb tõenäoliselt jääst ja kivimitest. Normaalse arengu korral oleks neist kujunenud gaasihiiglase tahke tuum.
  • Päikesesüsteemi tundmatu üheksas planeet koosneb tõenäoliselt jääst ja kivimitest. Normaalse arengu korral oleks neist kujunenud gaasihiiglase tahke tuum.
  • Foto: Shutterstock
Kaugel-kaugel Päikesesüsteemi ääremail, tükk maad pärast hiidplaneete Uraani ja Neptuuni, asub Kuiperi vöö, mis koosneb miljoneist väga erineva suurusega objektidest. Nende seas leidub niihästi väikesi kivikesi kui ka veel hilja­aegu planeedi staatust kandnud nüüdne kääbusplaneet Pluuto. See pole aga sugugi Päikesesüsteemi piir. Kui liiguksime Kuiperi vööst edasi veelgi kaugemal paikneva hüpoteetilise Öpiku-Oorti komeedipilve poole, siis saaksime võib-olla vahepeatuse teha senitundmatul hiigelplaneedil. See on salapärane planeet x, Päikesesüsteemi oletatav üheksas planeet, mis tiirleb Maast nii kaugel, et on siiamaani astronoomidel kahe silma vahele jäänud.

Seotud lood

Lood
  • 01.02.17, 20:07
Kosmos kubiseb müstilistest planeetidest
Gaasiplaneedid ja veeplaneedid. Hiiud ja kääbused. Orvud ja surnud. Üle 3500 leitud eksoplaneedi on äärmiselt eriilmelised. Viimastel aastatel on täheteadlased avastanud terve rea planeeditüüpe, mida varasemad astronoomiaõpikud ei tundnud.
Lood
  • 14.11.24, 05:20
Kosmiline kokkupõrge kinkis Pluutole südame
Astronoomide meeskond on välja selgitanud, milline kauges minevikus toimunud sündmus tekitas Pluuto pinnale ainulaadse väljanägemisega piirkonna.
Lood
  • 01.07.21, 12:18
Külmunud kääbik Pluuto on ootamatult elav
Pime, poolusest pooluseni läbi jäätunud ja elutu – astronoomidel ei olnud Pluuto suhtes ülemäära suurt lootust. Sondi New Horizons saadetud uued fotod aga pööravad need seisukohad siiski pea peale. Orgaanilise materjali ladestused ning praod jääs viitavad, et Pluuto koore all on ookean. Mine tea, ehk leidub Päikesesüsteemi jääkülmal ääre­alal isegi elu.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele