Kuidas levivad mikroplasti osakesed meres ja kus nende teekond lõpeb? Sellele küsimusele aitab vastata Tallinna tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi teadlaste loodud numbriline mudel. Lähemalt kirjutab ülikooli kodulehel teadusuudises doktorant-nooremteadur Enriko Siht.
Mikroplast on tilluke, kuni viiemillimeetrise läbimõõduga plastiosake. Osakesi leidub praeguseks kõikjal meie planeedil – meredes, maapinnas, atmosfääris – ja need jõuavad isegi inimeste organismi. Merre satub mikroplast näiteks heitvetest, kalandus- ja laevandustegevuse tõttu, kuid aegamisi jaguneb väiksemateks osakesteks ka merre jõudnud suurem plastpraht. Merre jõudnud osakeste levikut mõjutavad mitmesugused protsessid, mis jagunevad üldiselt kaheks: levikut soodustavad (segunemine ja resuspensioon ehk esialgu põhja vajunud osakeste merepõhjast uuesti pinnale tõus) ning pärssivad (vetikate osakestele pealekasv ja randumine).
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mikroplasti leidub peaaegu kõikjal. Kas ja kuidas ma saaksin vältida selle sattumist oma organismi? Kas mikroplasti on võimalik kuidagi joogiveest ise eemaldada?
Rõivatööstuse tegevuse tõttu paiskub igal aastal õhku kuni viis miljardit tonni süsihappegaasi ning kulutatakse 215 000 miljardit liitrit vett. Rõivaid toodetakse liiga palju ning need on ühed kõige suuremad keskkonnapatused.
Mikroplast on vallutanud terve planeedi – ka õhu, mida sa hingad. Plastikübemeid on leitud isegi meie siseorganitest. Loe sellest, kust need pisikesed plastiosakesed pärinevad, ja kuidas me võiksime probleemi lahendada.
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.