CRISPR-Cas9-meetodil ehk lühidalt CRISPR-meetodil saab muuta taimede, loomade ja ka inimeste geene. Nii võib välja juurida haigusi ning päästa maailma näljahädast. Meetodil on ka vastuoluline külg.
CRISPR-meetod ehk geenikäärid on viimaseil aastail jõudnud korduvalt üle uudiskünnise. Küll positiivse poole pealt, näiteks siis, kui seda meetodit kasutati ühe 13aastase tüdruku leukeemiast terveks ravimisel, küll negatiivse või vastuolulise poole pealt, näiteks siis, kui üks Hiina arst geenmuundas kaksikute looteid CRISPR-meetodil.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2018. aastast alates on kaks Hiina tüdrukut elanud mitme DNA-veaga. Need tekkisid geenitehnoloogia CRISPR katsetes. Nüüd kavatsevad teadlased kolme uue tööriistaga ära hoida edasised õnnetused ning juhatada geenide redigeerimise uue ajastu lävele.
Revolutsiooniline tehnoloogia CRISPR-Cas9 võimaldab taimede, loomade ja inimeste geene mõjutada. Geenikääridel on potentsiaal juurida välja igasugused haigused. Üllate eesmärkide varjupoolena kollitab aga hirm disainerbeebide ees.
Teadlased lisasid elu muidu püsivale koodile ehk DNA koodile kaks uut tähte. Nende kahe uue tähega saab kujundada seniolematuid eluvorme, mis on mõeldud maamiinide tuvastamiseks ja õhu puhastamiseks.