• 01.10.20, 13:20

Mesinike suurima vaenlase võib suunata plastidieedile

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Praegu tunnevad bioloogid rohkem kui 50 mikro­organismi, mida saab kasutada plastijäätmete lagundamiseks, kuid suuremate, samasuguse võimega loomade leidmine on haruldane. Seetõttu olid Kanada Brandoni ülikooli teadlased üllatunud, kui tegid katseid vahaleediku ehk vahakoi Galleria mellonella vastsega. Selgus, et vastne jääb ellu plastist toitudes. Vastsete soolefloorat uurides tuli välja, et neil on organismis eriline bakter, mis aitab plasti seedida, aga tegelikult saavad nad ka ilma selle bakterita plastist söönuks.
Sellised võimed on seletatavad vastse loomuliku toiduallikaga. Vahaleediku vastsed on mesilaste ja mesinike suurim nuhtlus, kuna nad toituvad mesilasvahast. Kui vastne tarru tungib ja vahatahvleid pistma hakkab, on probleem suur. Mesilas­vaha koosneb aga rasvhapete estrite pikkadest ahelatest, mille struktuur meenutab plasti oma.

Seotud lood

Lood
  • 29.01.23, 13:55
Plasti õgiv supervingerdis võib aidata lahendada jäätmekriisi
Selle vastse isu vahtplasti järele on täiesti ohjeldamatu. Austraalia teadlased leidsid, et hiid-jahumardika (Zophobas morio) vastsed saab edukalt panna plasti lagundama. Plastijäänuseid saab töödelduna taaskasutada.
Lood
  • 01.09.20, 17:16
Soolebakter võib mesilased päästa
Kasulikke meemesilasi ohustavad parasiidid, nagu varroalest (Varroa destructor). Peagi võivad mesilased saada omalaadse kaitsevahendi. Teadlased muundasid selleks üht putukail loomulikult esinevat soolebakterit.
Lood
  • 02.11.23, 05:35
Iga hingetõmme täidab sind mikroplastiga
Mikroplast on vallutanud terve planeedi – ka õhu, mida sa hingad. Plastikübemeid on leitud isegi meie siseorganitest. Loe sellest, kust need pisikesed plastiosakesed pärinevad, ja kuidas me võiksime probleemi lahendada.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele