• 01.10.16, 16:59
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Euroopa kolib maa alla

Tuhandeid tonne kaaluvad puurmasinad õõnestavad Euroopat, uuristades kaljusid, lubjakivi ja mulda. Euroopa riikide vahelise liikluse sujuvamaks muutmise plaan on põhjustanud tunnelite kavandamise ja ehitamise buumi. Kõige suurejoonelisemad plaanid on seotud Tallinna ja Helsingi ühendamisega.
Läbinduskombain närib end 15meetrise läbi­mõõduga puurpea abil läbi Alpide.
  • Läbinduskombain närib end 15meetrise läbi­mõõduga puurpea abil läbi Alpide.
  • Foto: Christian Hartmann / Reuters / Scanpix
Kui see oleks Helsingi ja Tallinna linnapeade otsustada, siis võiksid eestlased ja soomlased juba 15 aasta pärast üksteisele külla kihutada maailma pikima mere­­aluse tunneli kaudu. Mõlema linna juhtkonnad on avaldanud poolehoidu ideele rajada Soome lahe alla 92 kilomeetri pikkune tunnel ehk Talsinkifix, mis läheks praeguste kalkulatsioonide kohaselt maksma 8,5–13,7 miljardit eurot. Tunnelis tuhisevad rongid jõuaksid ühest linnast teise 30 minutiga ehk palju kiiremini kui praegused kohmakad praamid. See ühendaks Tallin­na ja Helsingi, mis Euroopa metro­polidega võrreldes on pigem väikelinnad, ühiseks suureks linnaruumiks, ning annaks võimsa tõuke mõlema maa majandusele.

Seotud lood

Lood
  • 03.05.24, 06:30
Kas meie planeedil on enne inimesi olnud teisi tsivilisatsioone?
Sarjas „Doctor Who“ kohtub peategelane intelligentsete roomajatega Maa siluri ajastust 430 miljoni aasta tagant. Kui selline tsivilisatsioon oleks Maal kunagi eksisteerinud, kas me võiksime siis selle jälgi leida?
Lood
  • 08.12.23, 06:27
Tuli ja teras tõstsid maja taevastesse kõrgustesse: Burj Khalifa ehitamise lugu
Dubai kõrbeliiva kohal kõrgub 828 meetri kõrgune teras- ja klaasfassaad. Maailma kõrgeimat ehitist – Burj Khalīfat – poleks kunagi ehitatud, kui polnuks nelja inimese vahedat mõistust ning üht tulekahju, mis terve linna maha põletas.
Lood
  • 12.06.25, 15:45
Linnad lähevad merele
Mitu maailma suurlinna on nii ülerahvastatuse kui ka muutuva kliima tõttu surve all. Üks variant selle probleemi lahendamiseks võiks olla kolida linnad merele. Seal leiduks küllaga nii ruumi kui ka toitu ning elu võiks olla üsna turvaline – vähemasti arvab niiviisi mõni visionäär. Kas elu merel oleks ka päriselt hea mõte?
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele