• 01.04.20, 18:59
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ajju viidud elektroodid loevad sinu mõtteid

Katserottide ajju sisestatud tuhandete elektroodide abil on võimalik närvisignaale tõlkida ja rottide mõtteid lugeda. Inimeste puhul võib see meetod aidata ravida tõsiseid neuroloogilisi haigusi.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kiirete liigutustega sisestab robot laboriroti ajju miskit, mis paistab olevat justkui tavaline traagelniit. Seda see muidugi pole – tegemist on hoopis ülikerge, painduva juhtmega, mille küljes on mitu tuhat elektroodi. Ühe minuti jooksul viib robot roti ajukoore pealiskihi milli­meetripaksusesse välimisse ossa peaaegu paarsada elektroodi. Kui töö on kolm­veerand tundi hiljem lõppenud, on roti ajus tervenisti 3072 elektroodi ning teadlased suudavad nende abil nüüd sõna otseses mõttes närilise mõtteid lugeda.

Seotud lood

Lood
  • 06.01.24, 06:21
Lõpuks tuvastati kroonilist valu põhjustavad närvisignaalid
Avastus annab lootust, et leitakse ravi inimestele, kes kannatavad pideva sandistava valu käes.
Lood
  • 20.02.24, 16:03
Neuralinki kiibi ajju saanud inimene suudab mõtte jõul arvutihiirt juhtida
Mitmetes tehnoloogiavaldkondades tegutseva ettevõtja Elon Muski ettevõte Neuralink teatas jaanuaris, et nad on siiranud esmakordselt inimajju kiibi, et testida ja demonstreerida erinevate seadmete mõtte jõul juhtimise võimalikkust. Nüüd paistab, et kiip töötab, nagu peab. 
Lood
  • 31.01.24, 13:57
Elon Muski ettevõte siirdas esmakordselt inimajju kiibi
Neuralinki kiibi funktsioon on see, et inimene oleks võimeline mõtte jõul erinevaid seadmeid juhtima. Praegu pole siirdamisoperatsiooni kohta siiski rohkemat teada peale selle, et see on tehtud ja kiip on kusagil kellelgi peas. 

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele