Aju sisaldab miljardeid tugirakke, mis tagavad närvirakkude funktsioneerimise. Needsamad abirakud võivad areneda vähkkoeks. Nüüd on teadlastel valmis saanud võimas relv haigete rakkude vastu.
Sinu koljuluu taga rühmab tööd hiiglaslik närvirakkude ehk neuronite armee. See koosneb umbes 85 miljardist sõdurist, aga nad ei ole seal sugugi ainsad. Närvirakkude vahel on peidus veel teinegi armee, mis on sama suur kui esimene. See koosneb rakkudest, mille pikad peenikesed harud keerduvad närvirakkude ja veresoonte ümber. Need on aju tugirakud ehk gliiarakud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Murrangulise projekti käigus on sajad teadlased uurinud aju suuri, seni veel põhjalikult tundmata osi ning ilmsiks on tulnud nii mõnigi üllatav tõsiasi. Need uued teadmised võivad peagi kergemaks teha miljonite inimeste elu.
Selgub, et inimese keha sisaldab tuhandeid teadlastele tundmatuid rakutüüpe. Uute meetoditega on kindlaks tehtud, et meie teadmistes inimkeha kohta haigutavad vägevad lüngad. Neid lünki on nüüd täitmas ülemaailmne teadusprojekt: üle tuhande teadlase kaardistavad meie elundeid ja loovad rakuatlast. Selle töö käigus tehtavad avastused võivad aidata jõuda nii vähi kui ka tsüstilise fibroosi ravini.
Süsti oma rakke veresoontesse ja kaitse aju rünnaku eest. Uued tüvirakkudel põhinevad ravimeetodid on andnud agressiivse haiguse hulgiskleroosi ehk Sclerosis multiplex’i puhul üllatavalt häid tulemusi. Teadlased on lõpuks ometi jõudmas lähedale ravile, mis selle invaliidistava haiguse lõplikult välja juurib.