• 01.02.17, 20:21
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ajusurnud äratatakse üles

Haige on sügaval koomas ning igasugune lootus paistab olevat kadunud. Ometi ei pruugi see nii olla. Ameerika Ühendriikide teadlased väidavad, et eriliste valkude, õige tüvirakukokteili ja laserravi abil on võimalik kahjustunud ajuosi elustada.
2016. aasta aprillis sai USA firma Bioquark loa proovida uute ajurakkude tekitamist ajusurnud patsientide ajus.
  • 2016. aasta aprillis sai USA firma Bioquark loa proovida uute ajurakkude tekitamist ajusurnud patsientide ajus.
  • Foto: Tim Pannell / Corbis / VCG / Getty Images
On väikestviisi ime, et Asbjørn on vanematekodust ära kolinud ja elab nüüd omas korteris. Kui noormees oli 16aastane gümnaasiumiõpilane, tabas teda nii äge diabeet, et see lõppes koomasarnase seisundiga. Veresuhkur väljus kontrolli alt ning sellega kaasnes koljusisese rõhu tõus. Asbjørn lebas kuus kuud vegetatiivses seisundis, mis on koomast vaid veidi kõrgem teadvusaste. Noormees ei liigutanud ennast ega reageerinud helidele või valgusele. Kuna mingeid paranemise märke polnud, hindasid arstid tema seisundi nn püsivalt vegetatiivseks. Ometi suudab Asbjørn praegu oma korteris ringi liikuda, ta sööb ja joob ning naudib oma pereliikmete külaskäike. Kuigi ta on endiselt sõltuv kõrvalisest abist ning tal on raskusi kõnelemisega, kujutab Asbjørn siiski hiilgavat näidet arstide edusammudest kooma­sarnases seisundis patsientide „üles­äratamises“ ning neile väärika elu tagasi­andmises.

Seotud lood

Lood
  • 17.07.24, 06:33
Tüvirakud päästavad hulgiskleroosist
Süsti oma rakke veresoontesse ja kaitse aju rünnaku eest. Uued tüvirakkudel põhinevad ravimeetodid on andnud agressiivse haiguse hulgiskleroosi ehk Sclerosis multiplex’i puhul üllatavalt häid tulemusi. Teadlased on lõpuks ometi jõudmas lähedale ravile, mis selle invaliidistava haiguse lõplikult välja juurib.
Lood
  • 01.07.22, 14:12
Ninna pihustatav vaktsiin ennetab Alzheimeri tõbe
Alzheimeri tõve vastu puudub ravi, aga pärast kakskümmend aastat kestnud uurimistöid võib lõpuks sellest haigusest ohustatud inimesed päästa vaktsiin.
Lood
  • 25.01.25, 05:56
Suur tapja aatompomm on päästnud palju elusid
Tuumapomm ähvardab meid maamunalt hävitada. Ometi sündis selle tapariista loomise käigus ka tuumameditsiin, mis on päästnud rohkem elusid, kui pomm võtnud.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 08:00
Sunorek tõi kuuma eest kaitsvate välisruloode tootmise Eestisse
Välisruloode Eestis tootmine võimaldab tellimusi täita kiiremini ja paindlikumalt ning tagada kvaliteetsem järelhooldus, ka on Sunoline välisruloode hind nii soodsam. Pakkumises on piiramatu konstruktsioonide värvivalik, valgust läbilaskvad Screen-kangad ja 100% pimendavad materjalid.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele