Isegi kui inimene on mässitud soojadesse riietesse, peab ju olema mingisugune alumine piir, millest allpool me enam ellu ei jää. Kas ülimadalal temperatuuril võivad kopsud ära jäätuda?
Temperatuuril –40 °C võib inimene joosta ilma riieteta umbes kolmeminutilise tiiru, ilma et sellel oleks mingisuguseid dramaatilisi tagajärgi. Kui aga paljas nahk puutub kokku õhutemperatuuriga alla –60 °C, külmub see ja rakud surevad. Kui peaks juhtuma, et inimene on sellises käredas külmas alasti, sureb ta väga ruttu. Ka siis, kui ülejäänud keha katab paks kiht riideid, ähvardavad katmata silmi ja nina ümbrust tõsised külmakahjustused. Jääkülma õhu sissehingamine võib kahjustada ka hingamisteid ja kopse. Inuitid ja teised väga külmadel aladel elavad inimesed saavad tihti kopsukahjustusi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eestimaine juuli võis küll olla justkui üks lõputu vihmasadu, kuid suures plaanis on olud planeedil Maa siiski põletavalt palavad. Juuli läks ajalukku ilmavaatluste ajaloo palavaima kuuna. Euroopa Liidu raporti järgi võib kuumus 2100. aastal põhjustada 90 000 eurooplase surma.
Kuidas taluvad putukad äärmuslikku pakast ilma suremata ja isegi külmakahjustusteta?