• 10.10.24, 15:35

Meteoroloogid lendasid otse orkaan Miltoni keskmesse

USA riiklik ookeani- ja atmosfäärivalitsus NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) saadab orkaanikütte lennukitega suurte tormide keskmesse. Sellist tormikeset nimetatakse ka silmaks. Seda tehakse, et uurida täpsemalt, kuidas tormid arenevad. Nii käisid asjad ka sel nädalal ka Floridat laastanud orkaan Miltoniga, ja NOAA on nüüd jaganud sotsiaalmeedias videot korralikult raputavast lennust.
© Reuters. Orkaanikütt P-3 pardale ronimas.
  • © Reuters. Orkaanikütt P-3 pardale ronimas.
NOAA kasutab sel otstarbel kaht lennukit, kel on Muppet Show tegelastelt laenatud hüüdnimed Kermit ja Miss Piggy. Nende pardal koguvad orkaanispetsialistid andmeid otse orkaani silmas kohal viibides. Lennukid on Lockheed P-3 Orionid, mis on selleks tarbeks oluliselt ümber ehitatud. Näiteks on lennukite sabadesse paigutatud nn Doppleri radar, mis on sedasorti ilmaradar, mis suudab lisaks uuritava objekti kaugusele hinnata ka selle liikumist radarikiire suhtes. Lisaks on lennuki kere alaosas veel teist tüüpi ilmaradarid, nii et kokkuvõttes skannitakse tormi nii vertikaalselt kui horisontaalselt ja sellest saab reaalajas hea ülevaate. 

Seotud lood

Lood
  • 01.02.22, 11:30
Soe merevesi sünnitab täiusliku tormi
Orkaanid on viimase poolesaja aastaga muutunud võimsamaks ja ka kestavad kauem. Soojemas maailmas jõuavad jõulised orkaanid sügavamale sisemaale ning sunnivad pakku miljoneid inimesi.
Lood
  • 04.11.23, 05:56
Tulevikus ootab meid veel rajum ilm
Äärmuslikud ilmastikunähtused tekitavad igal aastal miljonite eurode eest kahju ning tapavad tuhandeid inimesi. Prognooside järgi läheb olukord aina hullemaks, kuna soojem kliima annab tormidele rohkem rammu. Teisalt oskavad uued satelliidid ja superarvutid meid tormide eest kiiremini hoiatada.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele