Vulkaan ähvardab maa kringliks külmutada

Aina soojeneva kliimaga Maa võib üle kuumeneda, aga olukord võib kiiresti pöörata ka risti vastu­pidiseks. Võib juhtuda, et mõni ülivõimas vulkaanipurse paneb elavhõbedasamba kraadiklaasis järsult allapoole liikuma ja tõukab Maa aastatepikkusesse talve. Vähe sellest, kliima soojenemine suurendab vulkaanipursete riski ning muudab ülemaailmse külma­šoki tõenäosuse suuremaks.

© Shutterstock

NIELS HALFDAN HANSEN

1. JUUNI 2022

Purse on niivõrd võimas, et seda näeb kosmosestki. Filipiinidel asuv Pinatubo vulkaan paiskab kuni 40 kilomeetri kõrgusele atmosfääri tuhka ja gaase ning maad mööda voolab laava. Surma saab üle 350 inimese, maalihke tõttu tekib muda­laviin, milles hukkub inimesi veelgi. Evakueeritud inimeste seas hakkab möllama ka nakkushaigus, mistõttu kasvab hukkunute arv lõpuks lausa 700ni.

Viimaks on kõik vaikne. Katastroof on möödas. Pole enam hukutavat lõõmpilve, tuhasambaid ega mööda maad voolavaid laava- või mudajugasid. Vulkaan vaikib.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress