Võim muudab me aju ja isiksust

Võim on kõiki ühiskonna osi ja kihte läbiv mõtteline konstruktsioon. Piisab ainult õige vähesest võimust, et inimese isiksus juba märkimisväärselt muutuks.

© Shutterstock

NANNA VIUM

16. AUGUST 2023

Võim tuleb ja empaatia läheb

Maailma üks juhtivaid võimupsühholoogia eksperte on Dacher Keltner, kes on Berkeleys asuva California ülikooli psühholoogiaprofessor. Pärast aastakümneid tehtud uurimistööd võimu mõju teemal on ta hakanud kasutama mõistet „võimu paradoks“. See tähendab, et inimesed saavutavad võimupositsiooni tihti ühise hüvangu nimel tehtava töö kaudu, kasutades selliseid väärtusi nagu empaatia ja koostöötahe. Kui nad võimule saavad, kaovad need isiksuseomadused üsna kiiresti. Koostöö ja empaatia abil võimule saanud inimesed muutuvad kui võluväel kalkideks ja isekateks.

Enda ja teiste teadlaste uurimistööde põhjal järeldas Keltner, et mõnel juhul võib võim panna inimese käituma samamoodi nagu siis, kui ta oleks saanud aju otsmikusagarate kahjustuse. Võimupositsioonil inimesed muutuvad impulsiivseks ning neil on raske näha maailma teiste vaatevinklist. Täpselt sama juhtub ka selle ajupiirkonna kahjustuse puhul.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress