Üle 55 miljoni inimese kannatab dementsuse mõne vormi all. Haigete hulk kasvab iga aastaga 10 miljoni võrra. Seepärast otsivad teadlased lahendusi, mis takistaksid selle vaevuse invaliidistavate sümptomite teket. Uus uuring näitab, et sümptomite kujunemises võib olla määrav vitamiinipuudus.
© Shutterstock
NANNA VIUM
1. JAANUAR 2023
Aju aktiveerib su immuunrakud, nii et need ründavad viirusi ja aitavad su kehal omastada tähtsaid toitaineid. D-vitamiin mängib päris mitmes kehafunktsioonis põhirolli. Selle puudust on viimaseil aastail seostatud eri vaevustega alates luude hõrenemisest kuni autoimmuunhaigusteni.
Lõuna-Austraalia ülikoolis tehtud uuring näitab, et selle pisikese molekuli puudumine kehas võib suurendada ka dementsusse haigestumise riski. Teadlased uurisid 294 514 inimese vereproove ja ajuülesvõtteid, mis olid Suurbritannia biopangas. Nad avastasid seose vere väikese D-vitamiinisisalduse (alla 25 nanomooli liitri kohta; lüh nmol/l) ja nii dementsuse kui ka suurema trombiriski vahel.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud