Vitamiinivaegus võib suurendada dementsuse riski

Üle 55 miljoni inimese kannatab dementsuse mõne vormi all. Haigete hulk kasvab iga aastaga 10 miljoni võrra. Seepärast otsivad teadlased lahendusi, mis takistaksid selle vaevuse invaliidistavate sümptomite teket. Uus uuring näitab, et sümptomite kujunemises võib olla määrav vitamiinipuudus.

© Shutterstock

NANNA VIUM

1. JAANUAR 2023

Aju aktiveerib su immuunrakud, nii et need ründavad viirusi ja aitavad su kehal omastada tähtsaid toitaineid. D-vitamiin mängib päris mitmes keha­funktsioonis põhirolli. Selle puudust on viimaseil aastail seostatud eri vaevustega alates luude hõrenemisest kuni auto­immuunhaigusteni.

Lõuna-Austraalia ülikoolis tehtud uuring näitab, et selle pisikese molekuli puudumine kehas võib suurendada ka dementsusse haigestumise riski. Teadlased uurisid 294 514 inimese vereproove ja aju­ülesvõtteid, mis olid Suur­britannia biopangas. Nad avastasid seose vere väikese D-vitamiinisisalduse (alla 25 nanomooli liitri kohta; lüh nmol/l) ja nii dementsuse kui ka suurema trombiriski vahel.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress