Viirus võib põhjustada surmatõbe, nagu COVID-19, kuid võib ka organismi kaitsta samamoodi nagu vaktsiin või mõnest tõvest sootuks terveks ravida. Teadlastel on kavas välja uurida ja kaardistada kõik need sajad tuhanded viirused, mis levivad esiti loomadel, ent võivad neilt inimestele kanduda ning vallandada uue pandeemia. Kas me aga saaksime ilma viirusteta üldse elada, on iseküsimus.
© Shutterstock & Claus Lunau
GORM PALMGREN
1. JAANUAR 2021
Mõnikord võib abi saabuda kõige ootamatumast kohast. Uudse koroonaviirusega SARS-CoV-2 nakatunuist on juba üle pooleteise miljoni inimese surnud, kümned miljonid on tõsiselt haigestunud ja peaaegu terve planeedi elanike elu on täiesti pea peale pööratud. Pandeemia ajal on viirus end näidanud inimkonna vaenlasena. Kuid päeval, mil koroonaviiruse vastu leitakse tõhus ravim, on see paradoksaalsel kombel pärit teiselt viiruselt.
60 protsenti kõikidest inimesi nakatavatest haigustest on pärit loomadelt. Uute viirushaiguste seas on see näitaja 75 protsenti – näiteks arvatakse, et vastne koroonaviirus pärineb nahkhiirtelt.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud