Viikingeid kimbutas kaaries tänapäeva inimestest märksa vähem

Göteborgi ülikooli teadlased võtsid analüüsida tuhandeid hambaid, mis on pärit ühelt Rootsi kalmistult ja millel on vanust 800-1000 aasta ringis. Ilmnes, et viikingiaja skandinaavlasi kimbutas kaaries vähem kui tänapäeva inimesi, ja nad üritasid hambamuredega hakkama saada oma ajastule omaste vahenditega. 

© Shutterstock

MADIS AESMA

Vähe on neid inimesi, kes elu jooksul üldse mingite hambaprobleemidega kokku ei puutu. Mõnel on vaja tarkusehammas välja tõmmata, mõnele klambrid panna, mõnel kaariese ehk hambasööbija tekitatud auke ravida. Viimane ongi tänapäeval üldlevinud hambaprobleem. Eestis on kaariesest kahjustatud hambad suus 60-65% lastest ja 90% täiskasvanuist. Hambakaariese tekke peamine põhjus on süsivesikutest üleküllastatud toit ja selle pikaajaline kontakt hamba pinnaga, aga ka hambakoe ehitus, sülje koostis ja hulk ja suuõõne mikroobid.

Inimajaloo jooksul on kaaries inimeste hambaid aina enam ja enam kahjustanud. Kõige võimsamalt möllas kaaries 20. sajandi alguses ja keskpaigas, kui hakati laialdaselt tarbima kõrgtöödeldud toitu ja valge suhkur ning sellega valmistatud tooted jõudsid varasemast palju enam inimeste toidulauale.

Viikingite hambaid on varem uuritud näiteks Islandil ja Taanis, ja neis uuringutes selgus, et tollastel inimestel oli väga vähe kaariest, kuid hambad olid tõsiselt kulunud. Toit oli vanasti oluliselt koredam kui praegu. 

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress