Viikingeid kimbutas kaaries tänapäeva inimestest märksa vähem

Göteborgi ülikooli teadlased võtsid analüüsida tuhandeid hambaid, mis on pärit ühelt Rootsi kalmistult ja millel on vanust 800-1000 aasta ringis. Ilmnes, et viikingiaja skandinaavlasi kimbutas kaaries vähem kui tänapäeva inimesi, ja nad üritasid hambamuredega hakkama saada oma ajastule omaste vahenditega. 

© Shutterstock

MADIS AESMA

Vähe on neid inimesi, kes elu jooksul üldse mingite hambaprobleemidega kokku ei puutu. Mõnel on vaja tarkusehammas välja tõmmata, mõnele klambrid panna, mõnel kaariese ehk hambasööbija tekitatud auke ravida. Viimane ongi tänapäeval üldlevinud hambaprobleem. Eestis on kaariesest kahjustatud hambad suus 60-65% lastest ja 90% täiskasvanuist. Hambakaariese tekke peamine põhjus on süsivesikutest üleküllastatud toit ja selle pikaajaline kontakt hamba pinnaga, aga ka hambakoe ehitus, sülje koostis ja hulk ja suuõõne mikroobid.

Inimajaloo jooksul on kaaries inimeste hambaid aina enam ja enam kahjustanud. Kõige võimsamalt möllas kaaries 20. sajandi alguses ja keskpaigas, kui hakati laialdaselt tarbima kõrgtöödeldud toitu ja valge suhkur ning sellega valmistatud tooted jõudsid varasemast palju enam inimeste toidulauale.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress