Läinud kuul toimus Venemaa ja India vahel väikest viisi kosmosevõidujooks, kui mõlemad riigid plaanisid Kuule oma kosmoseaparaadi maandada. India missioon Chandrayaan-3 õnnestus, venelaste sond Luna-25 kukkus paraku Kuule puruks. Ent sellestki jäi mälestus.
© NASA
MADIS AESMA
1. SEPTEMBER 2023
Vene kosmoseagentuuri Roskosmos hinnangul põrutas sond kontrollimatult Kuule otsa 19. augustil kell 11:57 koordineeritud maailmaaja järgi (meil kell 13:57). 21. augustil avalikustas Roskosmos ka koordinaadid, kus sond Kuud tabas, misjärel NASA töötajad hakkasid uurima, kas Kuu orbiidil tiirlev automaatjaam Lunar Reconaissance Orbiter (LRO) ka Luna ja Kuu kokkupõrkepaika registreerida suudab.
Alates 24. augustist tegi LRO paigast fotosid ja neilt ongi uus kraater näha. Selle läbimõõt on 10 meetrit ja see asub omakorda kraatri nimega Pontécoulant G lähistel, mis jääb umbes 400 km Luna-25 tegelikust sihtmärgist eemale.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud